Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Po północnej stronie nieba" - o co chodzi?
Autor Wiadomość
Eisen Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
Reputacja: 0
"Po północnej stronie nieba" - o co chodzi?
Witam, odwołam się do tych fajnych przykładzików z górowania słońca:
http://geografia_liceum.republika.pl/gorzad.htm
wszystko rozumiem do zadania nr 3, do momentu, w którym jest napisane:
Cytat:Z kolei informacja "Słońce góruje po północnej stronie nieba" oznacza, że szukany równoleżnik położony jest na południe od miejsca, gdzie Słońce góruje w zenicie (w tym przypadku na południe od Zwrotnika Raka).
dlaczego na południe, a nie na północ? czy ktoś może mi to wytłumaczyć? pozdrawiam i czekam na odpowiedź, matura za pasem Sad
02-05-2013 13:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
skipmat1617 Offline
Uczeń

Ilość postów: 36
Reputacja: 1
RE: "Po północnej stronie nieba" - o co chodzi?
Jeśli Słońce góruje po południowej stronie nieba to jesteś na pólkuli północnej. Najprosciej można to wytłumaczyc w dniach równonocy, kiedy Słońce jest na równiku. Jeśli jesteś na półkuli północnej to widzisz je na południe, a jeśli jesteś na półkuli południowej to widzisz je po północnej stronie nieba.

P.S. mam nadzieje, ze dobrze to wytłumaczyłem.
Jeśli Słońce góruje po południowej stronie nieba to jesteś na pólkuli północnej. Najprosciej można to wytłumaczyc w dniach równonocy, kiedy Słońce jest na równiku. Jeśli jesteś na półkuli północnej to widzisz je na południe, a jeśli jesteś na półkuli południowej to widzisz je po północnej stronie nieba.

P.S. mam nadzieje, ze dobrze to wytłumaczyłem.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-05-2013 15:08 przez skipmat1617. Edit Reason: )
02-05-2013 15:08
Floyd Offline
Uczeń

Ilość postów: 32
Reputacja: 0
RE: "Po północnej stronie nieba" - o co chodzi?
@up Przecież możesz być na półkuli południowej i widzieć górowanie Słońca po południowej stronie nieba. Jeśli pojawia się informacja, że Słońce góruje po północnej/południowej stronie nieba, to jest to informacja, iż obserwator znajduje się na południe/północ od miejsca, w którym Słońce góruje w zenicie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-05-2013 17:47 przez Floyd. Edit Reason: N/A)
02-05-2013 17:47
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!