Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biblijny wygląd świata tuż po stworzeniu
Autor Wiadomość
dawelek Offline
Nieobecny

Ilość postów: 4
Reputacja: 0
Exclamation Biblijny wygląd świata tuż po stworzeniu
Witam, na forum przygnało mnie myślę ciekawe pytanie, i nie wiem czy jest do tego akurat grona odbiorców, lecz z racji tego, że nie wiedziałem gdzie je skierować, Wy wydaliście mi się najodpowiedniejsi :)

Ostatnio zastanawiałem się nad tym, jak wg biblii wyglądał świat tuż po stworzeniu (wg opisu), czyli według zamysłu Boga, jak On wymyślił aby wszystko wyglądało.
Szczegółowo chodzi mi o pewne zjawisko, które biblia opisuje jako "niebo oddzielające wody od wód" (GEN 1:6-9). Słyszałem pewne wyjaśnienie o otoczce z wody/pary wokół ziemi; podobną warstwę gazów posiada podobno Wenus.
Stąd moje pytanie - jak wyglądałoby niebo, gdyby owa otoczka istniała. Czy załamywałaby światło i tworzyła tęczowe sklepienie, czy działałaby jako swoista soczewka, czy przymulałaby jedynie niebieskie niebo.

Ciekaw jestem waszych odpowiedzi, i sądzę, że jako ludzie znający się poniekąd na sprawie potraficie udzielić mi jakiejś odpowiedzi. Wiem że istotną rolę odgrywa to, w jakim miejscu (oddaleniu) konkretnie znajdowałaby się owa warstwa, i jeśli mógłbym prosić Was o to, to czy bylibyście zdolni zrobić pewną sytuację/prezentację, jak wyglądałoby niebo z ową otoczką o różnej konfiguracji (gęstości, szerokości, odległości od ziemi).

Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-09-2015 21:59 przez dawelek. Edit Reason: )
24-09-2015 21:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator

Ilość postów: 1 691
Reputacja: 5
RE: Biblijny wygląd świata tuż po stworzeniu
Niestety, nie moja dziedzina, więc nie jestem do końca w stanie Ci pomóc. Jednak chciałem zwrócić uwagę na inny temat, który może być pomocny w rozwikłaniu Twojej zagadki. Zwróć uwagę, że korzystasz z jednego tłumaczenia biblii. W praktyce spotkałem się z tym, że niektóre fragmenty wg różnych przekładów mają zupełnie inny przekład. A już zupełnie ciekawie jest, gdy zostanie to zinterpretowane na podstawie oryginału przez osobę znającą hebrajski.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
25-09-2015 09:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dawelek Offline
Nieobecny

Jej, dzięki za tą informację. Wgłębię się w temat bardziej Big Grin
Dziękówa i pozdrawiam!

PS: sprawdziłem i we wszystkich dostępnych mi tłumaczeniach fragment brzmi podobnie, mówiąc o "rozpostarciu, sklepieniu, nieboskłonie" oddzielającym wody od wód które Bóg nazywa niebem. Ale co do hebrajskiej wersji mozę być to bardzo ciekawe i nie omieszkam spytać znajomej studiującej hebraistykę (dzięki Bogu że ona jest Smile ).
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-09-2015 20:33 przez dawelek. Edit Reason: )
27-09-2015 15:34
dawelek Offline
Nieobecny

odświeżam Smile
18-10-2015 19:57
snaakee Offline
Administrator

Ilość postów: 1 691
Reputacja: 5
@dawelek, uczciwie się zastanowiłem nad Twoim pytaniem, ale jeżeli mówimy o rozszczepieniu światła, to czysta fizyka i czy to będzie tęcza, będzie uwarunkowane typowo składem tego gazowego/cieczowego obłoku. Z tego, co wyczytałem o Wenus, to tam światło widzialne jest nieprzepuszczalne (otoczka z chmur kwasu siarkowego), więc żadnego zjawiska typu tęcza nie zaobserwujesz. Jeżeli przyjmiesz założenie, z czego taka otoczka mogłaby się składać, to zakładając jakiś współczynnik załamania światła w danym ośrodku, będziesz wiedział czy światło się rozszczepi = powstanie tęcza. Tak jak pisałem, ten temat jest dużo bliższy fizyce no i potrzebna jest dużo lepsza znajomość planet układu słonecznego, żeby szukać tu jakichś podobieństw.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
20-10-2015 15:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dawelek Offline
Nieobecny

Dzięki za odpowiedź! Właśnie myślałem nad zadaniem tego pytania fizykom, ale w końcu padło na Was Smile Będę pytał innych najwyżej. Raz jeszcze dzięki Smile
20-10-2015 20:23
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!

Skocz do: