Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Autor Wiadomość
geograf-hydrograf Offline
Uczeń

Ilość postów: 48
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #31
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Źródła zagospodarowane turystycznie, pomniki przyrody

Witam forumowiczów i czytelników. Jak informowałem w poprzednim poście, dziś przedstawiam inne wybrane źródła atrakcyjne turystycznie, często zagospodarowane, niektóre będące pomnikami przyrody.

Najwięcej takich źródeł znajduje się na Jurze Krakowsko Częstochowskiej i w jej pobliżu. Zacznę jednak od innych regionów Polskich.

Na Wyżynie Lubelskiej koło Szczebrzeszyna przy ścieżce edukacyjnej znajduje się zagospodarowane turystycznie Źródło w Szczebrzeszynie, a przy nim pomnik Chrząszcza (Chyba jedyny na świecie), wykonany przez uczniów klasy snycerskiej w Zamościu. Wykonany w drewnie lipowym ma 2.3m wysokości i postawiony jest na cokole kamiennym.


Na drugim końcu Polski W Lądku Zdroju znajduje się pięknie obudowane Źródło św. Jadwigi. Obudowa obecnie odnowiona, została ufundowana przez braci Braunów z Berlina.
Tu w Lądku Zdroju znajduje się też ładnie obudowane Źródło Chrobry
6 l/s o temp.26,7stopni C. znajduje się w Parku Zdrojowym im J.P.II


W Beskidzie Niskim w Iwoniczu Zdroju znajduje się ciekawe zagospodarowane turystycznie Źródło Bełkotka. Znajduje się na szczycie Góry Przedziwnej.Uchodzi z niego gaz metan powodujący bełkot. Źródło jest pomnikiem przyrody. Znajduje się przy nim popiersie W.Pola.
W gminie Gromnik na Pogórzu Ciężkowickim w obrębie Suchej Góry znajdują się obok siebie 3 mineralne zagospodarowane źródła.Źródło Geologów
- 5l/s, pomnik przyrody oraz źródła Paweł i Jacek. Znajduje się koło nich szopa a w niej kocioł i wanna (o ile nie zostały skradzione).


Przejdźmy teraz na Jurę i jej otoczenie.Znajduje się tu najwięcej zagospodarowanych turystycznie źródeł.
Źródła rzeki Warty w Kromołowie dzielnica Zawiercia. Znajduje się nad nim wybudowana i odnowiona kaplica św. Nepomucena. Teren wokół jest zagospodarowywany turystycznie. Powstaną stawki, mostki, ławeczki, parking itp.
W Złotym Potoku k.Częstochowy znajdują się dwa położone obok siebie dobrze znane Źródło Zygmunta- 40l/s (27 I 1984) oraz Źródło Elżbiety- 14l/s. Miejsce zagospodarowane turystycznie.

W Dolinie Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym znajdują się Źródło Miłości -0,7l/s, obudowane w kształcie serca. Położone blisko Bramy Krakowskiej.
Źródło Św.Jana - 7l/s Znajduje się u stóp Złotej Góry.Nad nim wybudowano glorietkę. Woda ze Źródła zaspokaja zapotrzebowanie mieszkańców Ojcowa.
Źródło Harcerza - 1l/s w Dolinie Sąspowskiej przy wylocie wąwozu Jamki. że źródła korzystali biwakujący tu do 1970 roku harcerze.
Źródło Młynnik - 12l/s. Niedaleko Zamku w Pieskowej Skale. Woda ze źródła zasila Prądnik.
Źródło Ruskie - 10l/s Położone w Dolinie Sąspowskiej. W czasie wojny stacjonujący w pobliżu żołnierze rosyjscy czerpali z niego wodę.
Źródło w Prądniku Korzkiewskim - 13/l/s. Położone w pobliżu wylotu wąwozu Stodoliska.

Źródło Centurii - 20-70l/s. Położone malowniczo w pobliżu Hutki-Kanki koło Ogrodzieńca. Rezerwat Przyrody.

Źródło Stoki - 100l/s ( w czasie pomiaru 11.02.1984). Znajduje się koło Mstowa (niedaleko Częstochowy) nad rzeka Wartą, u podnóża góry Wał. Pomnik przyrody.

W Regulicach k.Alwerni (Rów Krzeszowicki) znajduje się pięknie zagospodarowane turystycznie Źródło Jurajskie - 23l/s.Woda miała być przesyłana dla mieszkańców Krakowa, ale ze względu na koszty, zaniechano pomysł.

Bardzo wiele źródeł będących pomnikami przyrody znajduje się w zlewni rzeki Dłubni.
Źródło Geografów - 10l/s. Znajduje się w Przybysławicach za budynkiem starej mleczarni w gm.Skała. Wypływa spod wapiennych skałek. Pomnik przyrody.
Źródło Aleksandry - 1,5l/s. W Imbramowicach Dln. koło szlaku niebieskiego. Pomnik przyrody.
Źródło Hydrografów!!! - 1973 85l/s, 1999 135l/s. W Imbramowicach przy starym budynku młyna. Bardzo malowniczo położone. Misa wodna 25 m
długa. Pomnik Przyrody.
Źródło Strusia - 36l/s. Leży wśród pól na prawym brzegu Dłubni w Imbramowicach. Pomnik Przyrody.
Źródło Św.Kingi - 3,4l/s. Leży nad Dłubnią w Sułkowicach Gm.Iwanowice. Zagospodarowane turystycznie. Pomost, pomnik Św. Kingi

Źródło Jerzego - 0,5-2l/s. Leży w miejscowości Brzoskwinia niedaleko kościoła. 50 m od drogi. Teren zagospodarowany turystycznie. Pomnik Przyrody.
Źródło Świętojańskie - 1-2l/s. Położone jest pod zboczem góry Duża Biedzinka w Tyńcu (Kraków). Pomnik przyrody.
Źródło Anny - 16l/s. Obok dol.Wodącej. Na północ od Domaniewice k. Wolbromia. Zagospodarowane turystycznie. W pobliżu parking. Ładne otoczenie. Pomnik Przyrody.
Źródło Bażana - 5l/s. W Wąwozie Stradlina w Dolinie Racławki obudowane.Ujęte na potrzeby lokalnego wodociagu.
Źródło W Zimnym Dole - 10l/s. W miejscowości Czułów niedaleko Mnikowa. Zasila Sankę. Wypływa z jaskini.

W Dolinie Eliaszówki koło Krzeszowic znajduje się kilka znanych źródeł.
Jest to teren atrakcyjny turystycznie. Znajduje się tutaj pięknie położony Klasztor w Czernej, który czerpie wodę ze źródła.
Źródło Św.Eliasza inaczej zwane Źródłem Miłości. -3,5l/s. Obudowa w kształcie serca. Leży na północ od klasztoru w Czernej. Obok kapliczka z
obrazem Proroka Eliasza. Rezerwat Przyrody.
Źródło Św.Elizeusza - niedaleko klasztoru w Czernej. Z tego źródła klasztor czerpie wodę.
Źródło Św.Józefa - 10-20l/s obok kamieniołomu W Czatkowicach w Dolinie Eliaszówki. Kilka wypływów na długości 50m.


Źródło Zimnąca w Lelowie. 1.5 km od centrum. Od niedawna zwane Źródłem zakochanych.
Źródło Szczelina w Lelowie. Wypływa z jaskini nad Białą.Jaskinia Bardzo atrakcyjna.
Źródło Spod Skały - 25l/s. Znajduje się przy szlaku w miejscowości Zdów k.Kroczyc. Wypływa malowniczo spod skały.
Źródła Czarnej Przemszy - 30l/s. W Bzowie k.Zawiercia. Zagospodarowane turystycznie. Ścieżka edukacyjna. 3 wypływy obok siebie.

To tyle w tym poście o źródłach.
W następnym podam źródła "Święte" tzn z nazwą świętych.
Życzę miłego czytania.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
13-03-2017 13:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Uczeń

Ilość postów: 48
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #32
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
"Święte Źródła"

W poprzednich postach przedstawiłem najwydajniejsze źródła i wywierzyska w Polsce a także zagospodarowane turystycznie i będące pomnikami przyrody.

W tym poście przedstawię źródła znane lokalnej ludności jako posiadające właściwości uzdrawiające. Źródłom tym lokalna społeczność nadała nazwę świętych. Nie jest moją intencją rozstrzygać czy mają one własności uzdrawiające czy nie. Niektóre z nich mogą być zmineralizowane, a więc mogą mieć właściwości zdrowotne. Faktem jest, że lokalna społeczność dosyć powszechnie wykorzystuje wodę tych źródeł do celów konsumpcyjnych. Sam często spotykałem ludzi, którzy podjeżdżali samochodem załadowanym plastikowymi pojemnikami pod te źródła aby nabrać z nich wodę do celów konsumpcyjnych.

Takim najbardziej znanym źródłem o których wyżej, jest Źródło Św. Barbary w Częstochowie. Źródło to jest obudowane zaopatrzone w kurek. Jest ono znane pielgrzymom przybywającym do Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze.

A oto pozostałe źródła:
Źródło Św. Kingi- w Starym Sączu. Woda w nim zmineralizowana.
Źródło Św. Antoniego -w dolnej części Dol.Kobylańskiej koło Krzeszowic. Wydajność 1-2 l/s. Temp10,6 stopni C.
Źródło Św. Antoniego- w Sietesz pow.przeworski. Znajduje się tu kapliczka ufundowana przez emigrantkę mieszkającą w Chicago- Helenę Achramowicz.
Źródło Św. Franciszka-Znajduje się w Św.Katarzynie u stóp Łysicy. Źródło obudowane, kapliczka Św. Franciszka.
Źródło Św. Floriana w Kochlewie - Na prawym brzegu Warty. Miedzy Wieluniem a Działoszynem. Pomnik przyrody.
Źródło Św. Andrzeja Świerada- Koło Czchowa-Tropie na północ od jeziora Rożnowskiego. Źródło obudowane z rzeźbą pustelnika Świerada. W pobliżu Pustelnia.
Studnia Św. Świerada-Źródło Życia- w Sulistrowiczkach k.Wrocławia
Źródło Św. Huberta- pomnik przyrody. Znajduje się na brzegu jeziora Ostrowickiego w gminie Gąsawa koło Pałuk w Wielkopolsce. Źródło obudowane z daszkiem. Wydajność 8l/s. W pobliżu znajduje się głaz narzutowy " Kamienny Dom".
Źródło Św. Rozalii. Znajduje się przy drodze z Miejsca Piastowego do Wrocanki koło Krosna. Źródło ujęte jest w studzienkę. Obok znajduje się kaplica zwana kościółkiem.
Źródło Św.Jadwigi w Lądku Zdroju. Źródło zabudowane w formie fontanny. Pomnik Św. Jadwigi trzymającej w ręce miniaturę Bazyliki Trzebnickiej.

To tylko kilka wybranych przeze mnie źródeł.

Dane na temat źródeł zaczerpnąłem z różnorodnej literatury dostępnej w necie. Między innymi ze stron urzędów gmin, ze stron turystycznych Dol. Prądnika, Dol Dłubni, ze strony Geotydy, oraz z opracowań naukowych a szczególnie z "Katalogu Źródeł. Wyżyna Śląsko Małopolska. Mapa Źródeł Chronionych". Dynowska.

Miłego czytania.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2017 10:13 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
22-03-2017 10:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Uczeń

Ilość postów: 48
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #33
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Księżyce planet

Dzisiaj zajmiemy się kosmosem.
Niejeden z nas zastanawiał się czy np masa wszystkich księżyców w naszym układzie słonecznym jest mniejsza czy większa od masy Ziemi?

Przeglądnąłem dane księżyców i dokonałem wyliczeń w tym zakresie.
Ostatnio "namnożyło się tych księżyców setki". Do obliczeń przyjąłem dane tych księżyców, których średnica przekracza 300km. Masę pozostałych księżyców przyjąłem sumarycznie szacunkowo.
A oto jak przedstawiają się obliczenia

Planeta i jej księżyce --------średnica --------------masa
Ziemia
Księżyc ----------------------3475 km ------------7.4x10^22 kg
Jowisz
IO ---------------------------3643 km ------------8.93x10^22 kg
Europa-----------------------3122 km ------------4.80x10^22 kg
Ganimedes -------------------5262 km -----------14.82x10^22 kg
Kalisto -----------------------4821 km -----------10.76x10^22 kg
Saturn
Mimas ------------------------397 km -----------0.0038x10^22 kg
Enceladus --------------------504 km ------------0.01x10^22 kg
Tetyda ----------------------1060 km ------------0.06x10^22 kg
Dione ------------------------1118 km ------------0.11x10^22 kg
Rea --------------------------1528 km ------------0.23x10^22 kg
Tytan ------------------------5150 km ------------13.5x10^22 kg
Japet ------------------------1436 km ------------0.18x10^22 kg
Uran
Ariel -------------------------1158 km ------------0.135x10^22 kg
Umbria -----------------------1169 km ------------0.117x10^22 kg
Tytania ----------------------1578 km ------------0.353x10^22 kg
Oberon ----------------------1523 km-------------0.301x10^22 kg
Miranda -----------------------472 km -----------0.0066x10^22 kg
Neptun
Tryton -----------------------2707 km ------------2.014x10^22 kg
Nereida -----------------------340 km -----------0.0031x10^22 kg
Proteusz ----------------------420 km -----------0.0044x10^22 kg
Pozostałe księżyce w sumie ------X -----------------0.05x10^22 kg

Masa wszystkich księżyców ------X -------------63.7879x10^22 kg
Masa Ziemi ----------------------X --------------597.4x10^22 kg

Jak widzimy na podstawie obliczeń sumaryczna masa wszystkich księżyców w naszym układzie słonecznym jest około 10 razy mniejsza niż masa Ziemi.


A jak się ma sprawa z objętością?

Ciężar właściwy Ziemi wynosi 5.517x10^3kg/m^3
Uśredniony przybliżony ciężar właściwy księżyców wynosi nieco ponad
2x10^3kg/m^3
Innymi słowy ciężar właściwy Ziemi jest ponad dwukrotnie większy niż średni ciężar właściwy księżyców.

Z tego wynika, że objętość Ziemi jest w przybliżeniu 4 razy większa niż objętość wszystkich księżyców razem wziętych.

To byłoby tyle obliczeń w tym poście.
Pozdrawiam Forumowiczów i pozostałych Czytelników.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
06-04-2017 10:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Uczeń

Ilość postów: 48
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #34
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Etymologia nazw geograficznych-Ameryka Południowa i Środkowa


Jako geografowie staramy się poznać, zapamiętać jak najwięcej nazw geograficznych. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedyś co one oznaczają?, jaka jest etymologia tych słów?. Buenos Aires?, Rio de Janeiro? Ekwador?, co one oznaczają?

W tym poście podam pochodzenie i znaczenie kilku wybranych przeze mnie nazw geograficznych Ameryki Południowej i Środkowej. Większość tych nazw jest pochodzenia Hiszpańskiego lub Portugalskiego z biegiem czasu zostały nieco zmienione i przekształcone w zapisie. Niektóre nazwy są pochodzenia miejscowego to jest pochodzą z języka Indian zamieszkujących dany region.
Często etymolodzy podają kilka objaśnień. Ja w podanych przykładach podaję jedno wyjaśnienie wg własnego uznania. Przytoczone tutaj wyjaśnienia oparłem przede wszystkim na anglojęzycznej wersji Wikipedii.A oto parę przykładów:

Ekwador -Equator - równik.
Argentyna- argentum -srebro.
Urugwaj - Rzeka ptaków -w lokalnym narzeczu Indian (uru-ptak).
Chile - na krańcu Ziemi - w lokalnym narzeczu Indian.
Gwatemala - wiele drzew- w lokalnym narzeczu Indian.
Salwador -Zbawiciel.
Wenezuela - mała Wenecja.
Buenos Aires -Pomyślne wiatry (dobre powietrze).
Rio de Janeiro - Rzeka styczniowa.
La Paz - pokój.
Lima - limaq -mówca, orator w lokalnym narzeczu keczua.
Montevideo - Zobaczyłem górę. (góra jak kapelusz).
Managua - przyległa do wody - w lokalnym narzeczu.
Panama -obfitość ryb - w lokalnym narzeczu.
Tegucigalpa -malowane skały -w lokalnym narzeczu.
Santiago - Od Imienia Galicyjskiego patrona Hiszpanii - Św.Jakuba.
Brazylia - Brazil- czerwony jak ember (żarżące się węgle)
Asuncion- wniebowzięcie -stolica Paragwaju.

To tyle wybranych przykładów. W następnym poście może coś z Afryki.
Miłego czytania.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-04-2017 09:17 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
19-04-2017 09:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Mapołaz Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Dołączył: Apr 2017
Reputacja: 0
Post: #35
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Ciekawe ciekawostki, że tak powiem Smile.

Cytat:Brazylia - Brazil- czerwony jak ember (żarżące się węgle)

Proszę poprawić drobną literówkę w wyrazie żarzące.
25-04-2017 11:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Uczeń

Ilość postów: 48
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #36
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Miło,że się podoba. Dziękuję.
Niestety w samym poście słowa "żarżące się..." nie mogę poprawić a to z uwagi na ograniczony termin edytowania. Mój post jest już po tym terminie.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-04-2017 13:45 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
25-04-2017 13:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Uczeń

Ilość postów: 48
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #37
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Etymologia nazw geograficznych - Afryka

Witam czytelników. Zgodnie z tym co pisałem w poprzednim poście dzisiaj przytoczę pochodzenie paru wybranych nazw geograficznych Afryki. Przedstawione przeze mnie tłumaczenia nazw pochodzą głównie z Wikipedii anglojęzycznej. Oczywiście często pochodzenie nazwy geograficznej jest tłumaczone różnie przez różnych etymologów. Często podaje się wiele źródłosłowów. Ja wybrałem te, które mi najbardziej odpowiadały.


A oto parę przykładów:
Rabat - (Maroko) - twierdza zwycięstwa.
Kair - (Egipt) - zwycięzca, zdobywca.
Tunis - (Tunezja) - miejsce na obozowisko (nocny odpoczynek).
Nawakszut - (Mauretania) - wietrzne miejsce.
Algier - (Algieria) - wyspy, (niegdyś przy wybrzeżu były 4 wyspy).
Chartum - (Sudan) - Krokosz, roślina z rodziny Astrów (Bliski Wschód).
Addis Abeba - (Etiopia) - nowy kwiat.
Lagos - (Nigeria) - jeziora.
Monrowia - (Liberia) - Monroe,(od nazwiska prezydenta USA James Monroe).
Ndżamena - (Czad) - miejsce wypoczynku.
Abidżan - (Wybrzeże Kości Słoniowej) - właśnie ścinałem liście.
Wagadugu - (Burkina Faso) - twierdza zdobywcy.
Kinszasa - (Demokratyczna Republika Konga) - bagnisko.
Nairobi - (Kenia) - zimna woda.
Dar es Salam - (Tanzania) - siedziba pokoju.Tyle na dziś.Następnym razem Bliski wschód i Kaukaz.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
04-06-2017 18:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  mapa topo,geologiczna, gleboznawcza i inne noe_83 3 2 314 25-05-2007 20:30
Ostatni post: Guest

Skocz do: