Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Etap Ustny. Jak wygląda ta część Olimpiady?
Autor Wiadomość
zieelak Offline
Uczeń

Ilość postów: 25
Reputacja: 0
Etap Ustny. Jak wygląda ta część Olimpiady?
Witam!

Zwracam się do Olimpijczyków z lat poprzednich z pytaniem o etap ustny OGIN-u, zarówno na poziomie okręgowym jak i centralnym. Niestety na oficjalnej stronie nie ma słowa na ten temat.

Czy formuła tego etapu jest zawsze taka sama lub chociaż podobna?

Poproszę o wszystkie informacje, które mogą być pomocne w przygotowaniach. Przede wszystkim liczę na Wasze doświadczenie.

Pozdrawiam, Zieelak
20-10-2007 23:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
carenza Offline
nadużywająca diabła tasmańskiego

Ilość postów: 2 444
Reputacja: 10

w zeszłym roku uległa istotnej zmianie.

ustny składa sie z 2 etapów
pierwszy sprawdza wiedzę z geo fizycznej
drugi z gospodarczej

pierwszy to pokaz slajdów a następnie pytanie do danego obrazka i zaznaczanie na karcie odpowiedzi a, b, c lub d
drugi to losowanie dwóch pytań, szybka decyzja na wybór jednego z nich, kilka minut na przygotowanie ustnej prezentacji na ten temat (wypisanie liczb z rocznika statystycznego, odszukanie miejsc na mapie, itp) a następnie przed komisją i publicznością (stresujące!) zaprezentowanie tego..

[Obrazek: wistpanomwj3.jpg]
"Cóż tam ten tłum dostrzega
Trwający w zachwyceniu
Coś mówi - spróbuj z nimi
Coś mówi - zostań w cieniu."
20-10-2007 23:47
aazjaa Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 52

a nie trzeba odpowiadac na dwa wylosowane pytania..? tak gdzies slyszalam - ale to widocznie plotki ;>

podobno jest o tyle ciezko, ze nie wiadomo czy stac przodem przed komisją czy przed publicznością, a rekach trzeba miec i wskaźnik i notatki i mikrofon, tak wiec teoretycznie - dobrze byloby miec trzy rece sprawne.

prawda? Wink

pozdrawiam

Chyba w końcu coś złego zaszło między nimi, tam gdzie wczoraj żyla rozkosz, dzisiaj ciskały drzwi...
22-10-2007 17:52
carenza Offline

aazjaa napisał(a):a nie trzeba odpowiadac na dwa wylosowane pytania..? tak gdzies slyszalam - ale to widocznie plotki ;>

podobno jest o tyle ciezko, ze nie wiadomo czy stac przodem przed komisją czy przed publicznością, a rekach trzeba miec i wskaźnik i notatki i mikrofon, tak wiec teoretycznie - dobrze byloby miec trzy rece sprawne.

prawda? Wink

pozdrawiam

tak było dawnie, kiedy losowało sie pytanie z fizycznej

prawda. dodam, ze warto sie nie stresować Big Grin

Trwający w zachwyceniu
22-10-2007 18:16
aazjaa Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 52

no tak, bo nie ma czym sie przejmowac Wink publicznosc za (przed) Toba, komisja to samo. i co z tego, ze nie nie mozesz wskaźnikiem ładnie dokladnie wskazac czegos na tablicy, bo Ci sie ręka trzesie Wink

tak na serio - do ustnego jeszcze duuuuzo czasu. nawet nie wiadomo czy weźmiemy w nim udzial ;D zaczne sie martwic 20 list. Wink

pozdrawiam

Chyba w końcu coś złego zaszło między nimi, tam gdzie wczoraj żyla rozkosz, dzisiaj ciskały drzwi...
23-10-2007 10:31
zieelak Offline
Uczeń

Ilość postów: 25

Zostało mało czasu, więc chciałbym się upewnić, dlatego proszę o zabranie głosu innych uczestników

Cytat:w zeszłym roku uległa istotnej zmianie.

ustny składa sie z 2 etapów
pierwszy sprawdza wiedzę z geo fizycznej
drugi z gospodarczej

pierwszy to pokaz slajdów a następnie pytanie do danego obrazka i zaznaczanie na karcie odpowiedzi a, b, c lub d
drugi to losowanie dwóch pytań, szybka decyzja na wybór jednego z nich, kilka minut na przygotowanie ustnej prezentacji na ten temat (wypisanie liczb z rocznika statystycznego, odszukanie miejsc na mapie, itp) a następnie przed komisją i publicznością (stresujące!) zaprezentowanie tego..

Czy to dotyczy zarówno etapu okręgowego jak i finału?

W swojej szkole zostałem poinformowany, że podejście ustne na okręgowym składa się z 2 części:
1. Pytanie z geografii fizycznej.
2. Pytanie o porównanie sąsiadujących jednostek czy np. omówienie rolnictwa w danym kraju.

Moje pytania dotyczą, tylko i wyłącznie etapu okręgowego, oto one:
1.Czy rzeczywiście istnieje taki podział podejścia ustnego?
2. Na czym DOKŁADNIE polegają oba podejścia, szczególnie to drugie?

Proszę o wypowiedź doświadczonych ludzi, którzy startowali wcześniej, a nie kogoś kto nie ma tym pojęcia, tylko się domyśla, albo jak ja, gdzieś tam słyszał. Temat przyda się wielu osobom, które przeszły, dlatego proszę o konkretną odpowiedź.

Pozdrawiam, Zieelak
16-12-2007 22:13
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Ilość postów: 2 196
Reputacja: 8

czasu jeszcze trochę jest Wink
w każdym bądź razie etap ustny wygląda, jak następuje:
1) Pierwsza część dotyczy ogólnie rozumianej geografii fizycznej; do roku 2006 wyglądało to tak, że losowało się dwa pytania, z których następnie wybierało się jedno do opracowania. Zazwyczaj konstrukcja pytań wyglądała tak: "Posługując się rysunkiem wyjaśnij... (np. zmiany oświetlenia Ziemi w ciągu roku oraz zjawisko nocy i dni polarnych)". Na przygotowanie się było w tym podejściu 10 minut, na zaprezentowanie - 5 minut. W zeszłym roku pojawiła się inna formuła tej części, a mianowicie test/quiz - pokazanych zostało 20 slajdów z jakimiś zdjęciami/rysunkami i na ich podstawie trzeba było odpowiedzieć na pytania wybierając jedną z odpowiedzi (a,b,c,d). Moim zdaniem formuła dużo przyjemniejsza, mniej stresogenna, a co najważniejsze, mniej czasochłonna i mniej męcząca, tak dla uczestników, jak i jury.
I tu pojawia się swoisty problem: nie wiem czy nowa formuła zostanie utrzymana. Nie słyszałem na ten temat jakiegoś oficjalnego potwierdzenia, nie słyszałem też żadnej negacji. Oczywiście, może ktoś coś powiedział np. na zeszłorocznych finałach w Łańcucie, ale mnie tam nie było i nie wiem. Mam jednak nadzieję, że quiz zostanie.

2) Druga część dotyczy z kolei szeroko pojmowanej geografii ekonomiczno-społecznej. Sposób wyboru pytania jest podobny (tzn. losuje się 2 pytania, a z nich wybiera jedno), na przygotowanie jest 15 min, na prezentację 5min. Zazwyczaj do pomocy dostaje się atlas geograficzny i jakiś rocznik statystyczny. Pytania dotyczą opisania, przedstawienia, porównania, zanalizowania itp. np. sytuacji gospodarczej w państwach X i Y, rozwoju infrastruktury turystycznej w województwach X i Y etc. Zazwyczaj tematy dotyczą przemysłu, rolnictwa, transportu, turystyki, ludności lub gospodarki pojmowanej całościowo. Porównanie dotyczy albo państw, albo województw. Czasami nie trzeba nic porównywać, a tylko przedstawić z jakiegoś punktu widzenia jedną jednostkę polityczną/administracyjną.

I jeszcze jedno: powyższy opis dotyczy etapu okręgowego. Na finale olimpiady bywa bardzo różnie, tzn. tematyka ustnych nie ma jakiegoś określonego wcześniej zakresu. Często, choć nie zawsze odnosi się do treści wycieczki, która ma miejsce dzień wcześniej. Pojawia się też quiz multimedialny, który np. odnosi się tematycznie do wycieczki i/lub wykładu. Ale o tym szczegółowo będzie można napisać później.

Pozdrawiam i życze powodzenia.

http://centruminicjatyw.org
http://olimpiadageograficzna.edu.pl
17-12-2007 00:03
ghettosquad Offline
Licealista

Ilość postów: 219

Ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie drugiej części ustnego. Czy Rocznik Statystyczny i Atlas jest zawsze ten sam? Chodzi mi o to, jakie to są wydania? Dobrze by było się zaznajomić wcześniej z zawartością. Wiadomo w różnych atlasach jest wszystko różnie rozmieszone, a czas nagli. Jak wyżej prosze o odpowiedź doświadczonych olimpijczyków.

This is our way, to talk the way we go down
The triple team boys, now we'll show you how
The way of the business, the games we play
We're the hard boys, baby, this is our way!
17-12-2007 15:48
carenza Offline

atlas i rocznik jest wybierany wg. gustów szkoły, która organizuje. jest powiedziane tylko, że ma być dana minimalna liczba atlasów i jeden rocznik bodajże. jak ustny był u mnie organizowany, altasy ja sama wybierałam lol Tongue

Trwający w zachwyceniu
17-12-2007 18:50
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Ilość postów: 2 196
Reputacja: 8

Bardzo często jest Mały Rocznik Statystyczny Polski albo Rocznik Statystyczny GUS-u, w zależności od tego, co trzeba przedstawiać (województwa, czy kraje). Jeśli idzie o atlas, to u mnie (okręg warszawski) zawsze były atlasy PPWK/Nowej Ery. I bardzo dobrze Smile

http://centruminicjatyw.org
http://olimpiadageograficzna.edu.pl
18-12-2007 00:25
bossu Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 24

czyli na fizycznej geografii nic nie trzeba mówić, tylko wyberać odpowiedzi

Pozdrawiam, bossu
28-12-2007 11:57
luca Offline
Nie wiadomo za bardzo co tu robi...

Ilość postów: 2 070
Reputacja: 5

Nie tylko z fizycznej, także z historii odkryć, itp..

[Obrazek: 17ac737c128460c1.gif]
28-12-2007 21:58
Kaktusia Offline
Doktor

Ilość postów: 792
Reputacja: 21

A wiecie o której zaczyna się ustny i o której się kończy?

"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
>Dante Alighieri<
19-01-2008 13:20
luca Offline
Nie wiadomo za bardzo co tu robi...

Ilość postów: 2 070
Reputacja: 5

W niedzielę w okolicach 9.30-10.00 różnie się kończy...

[Obrazek: 17ac737c128460c1.gif]
19-01-2008 13:23
carenza Offline

test z pierwszej części może trwać około pół godziny? czas odpowiedzi jednej osoby to ok 5 minut. dodając czas trwania początkowego przemówienia, czas na sprawdzenie wyników i podsumowanie punktów + rozdanie nagród, może być ok 3 godzin.. zgodzicie się? wink

Trwający w zachwyceniu
19-01-2008 13:42
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!