Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geografia czy geologia?
Autor Wiadomość
Typicalk Offline
Uczeń

Ilość postów: 47
Reputacja: 0
Geografia czy geologia?
Witam.
Właśnie zapisałam się na uś na geologię i geografię. Który jest bardziej opłacalnym pod względem znalezienia pracy w przyszłości. Niby mówi się, że geologia jest bardziej przyszłościowa, ale z drugiej strony o perspektywach zawodowych po geografii na stronie wydziału pisze dość sporo (co mi sporo namieszało, bo nasłuchałam się, że po geografii to jedynie kariera nauczyciela).
I w ogóle czy 73% z matury z rozsz geografii wystarczy żeby się tam dostać?
Pytanie kieruję głównie do studentów usia i nie tylko Smile
30-06-2012 12:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Kaktusia Offline
Doktor

Ilość postów: 792
Reputacja: 21
RE: Geografia czy geologia?
geologia

Ja mogę powiedzieć z perspektywy uw, ale po geografii jest dużo marniej, choć zależy wszystko jaka praca by cię interesowała. Co do UŚ za wiele nie wiem, ale ogólnie o kierunkach, to geologia Wink I jako nauka, bo jak się okazuje to jest naprawdę "nauka o Ziemi", a nie babranie się w ekonomicznej i innych "pierdach" (przepraszam fascynatów geografii ekonomicznej, ale jak dla mnie to są "pierdy' Tongue) i biorąc pod uwagę perspektywy na przyszłość.

Dodam że zaczynałam na mismapowej geografii, potem się przeniosłam na geologię nie rezygnując z geografii całkiem, a teraz zrezygnowałam całkiem i podobnie kilku moich znajomych Wink

"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
>Dante Alighieri<
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2012 18:13 przez Kaktusia. Edit Reason: )
30-06-2012 18:11
Noelka Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 55
Jestem na geografii i nie zrezygnuję z niej dla geologii, choć de facto przedmioty geologia dynamiczna i geologia historyczna (UWr) były dla mnie jednymi z najciekawszych.
Wbrew pozorom pracy na studiach geograficznych, a w każdym razie na I roku, jest sporo.
Który z tych kierunków wybrać zależy od tego, który aspekt geografii (odwołując się do klasyfikacji licealnej, czyli włączając w to pojęcie geologię) interesuje Cię najbardziej. Meteorologia i klimatologia, GIS (w specjalizacji kartografia) to tylko na geografii. Ekonomiczna to odrębna kwestia, zważywszy na to że rozpatrujesz geologię, podejrzewam że nie interesuje Cię raczej ta część geografii. Można studiować oba kierunki - geologię i geografię z naciskiem na geomorfologię, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że mogą się pokrywać terminy terenówek i pojawią się problemy.

Jak jest się naprawdę dobrym, nie obija jak większość studentów dociągających "byle tylko do mgr", działa w kole, robi projekty, publikacje, zgarnia stypendia, jeździ na konferencje i zna na swojej dziedzinie to praca się znajdzie, w tym pojawiają się perspektywy za granicą. Co kto lubi Smile
30-06-2012 20:19
Typicalk Offline
Uczeń

Fakt, to prawda - wolę geografie fizyczną i geologie niż geografie ekonomiczną (co nie znaczy, że w ogóle jej nie lubię). Jednak zdaję sobie sprawę, że na geologii będzie dużo rzeczy na pamięć, co nie należy do moich dobrych stron.
Z kolei na geografii są zajęcia, które mnie interesują (astronomia, meteorologia, klimatologia itd.), których na geologii niestety nie ma.

Moja nauczycielka doradzała mi geografię, bo jak powiedziała 'można robić w wielu miejscach, nie tylko w szkole, oczywiście po zdobyciu pewnych uprawnień'. A na necie piszą, że po geologii jest praca.
A jeżeli już geologia, to jaka specjalizacja najkorzystniejsza?

W każdym razie dziękuję za odpowiedzi i czekam na kolejną pomoc. Smile
30-06-2012 20:54
Kalet Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 54
Witam! Również wybieram się na UŚ na geografię. Ciekawi mnie czy z 80% z rozsz. się dostanę?

Wydaje mi się, że i po geografii znajdziesz pracę nie tylko jako nauczyciel- choć i to jest bardzo ciekawe Smile
01-07-2012 11:29
Typicalk Offline
Uczeń

A skoro na geografię się wybierasz... Masz jakieś plany związane z pracą po tym kierunku?
01-07-2012 11:44
Kalet Offline
Gimnazjalista

Jeśli udało by mi się zrobić specjalizację z turystyki to chciałbym zająć się organizacją górskich wypraw trekkingowych, ale myślę że zawód nauczyciela też by mnie zadowolił Smile
01-07-2012 11:48
Typicalk Offline
Uczeń

A coś innego Tobie się jeszcze liczy prócz rozsz geografii do rektutacji? Smile
01-07-2012 12:52
Kalet Offline
Gimnazjalista

Oprócz geografii o wadze 4 liczy mi się matma i angielski na podstawie z wagą 1.
Po obliczeniach wyszło mi, że z rekrutacji będę miał 464pkt i ciekawi mnie czy to wystarczy...
01-07-2012 12:56
Typicalk Offline
Uczeń

U mnie przedmioty te same, tylko ang mam rozsz.
Póki co miejsca jeszcze nie wszystkie zajęte, więc bądźmy dobrej myśli Wink
01-07-2012 13:29
Kalet Offline
Gimnazjalista

Już są zajęte. Bardziej mnie martwi sama procedura rekrutacji, kiedy, co i gdzie trzeba złożyć ;p
01-07-2012 20:26
Typicalk Offline
Uczeń

Ja mam to samo. Tongue
Zwłaszcza jesli chodzi o przesłanie zdjecia do legitymacji i ten cały import wyników z KReMu. xD
02-07-2012 10:17
Kalet Offline
Gimnazjalista

Dokładnie. Moje pierwsze zdjęcie odrzucili ;p Dodatkowo nie wiem czy wyraziłem zgodę na import wyników. mam nadzieję, że tak bo nie chce mi się dodatkowo jechać do Sosnowca
02-07-2012 13:46
Typicalk Offline
Uczeń

Wydaje mi się, ze zdjęcie trzeba wysłać po ogłoszeniu wyników, może dlatego odrzucili.
Też nie pamiętam żebym wyraziła zgodę, ale mam nadzieję, że tak xD
02-07-2012 21:23
Kalet Offline
Gimnazjalista

a nie... za drugim razem wysłałem i przyjęli... może coś z twarzą było nie tak ;p
02-07-2012 22:25
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!