Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
II etap OGiN 2009/2010
Autor Wiadomość
Asiaa91 Offline
Student

Ilość postów: 321
Reputacja: 2
II etap OGiN 2009/2010
Kaktusia! Masz rację, zaczynamy nowy wątekSmile
Wyniki I etapu wszyscy już znają, więc dyskusję na temat przygotowań itp trzeba "przenieść" tutajSmile

"Najbardziej stracony dzień to ten, w którym nie zaśmialiśmy się ani razu":D
13-12-2009 21:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Tilaczek Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 56
Reputacja: 0
RE: II etap OGiN 2009/2010
No dobra... Teraz dopiero zauważyłem ten temat...
A więc Big Grin
kontynuując rozmowę nt. powtarzania się zadań...

Z tego co wiem nie powtarzają się zadania, za to typy zadań powtarzają się wcale-nie-aż-tak-rzadko-jak-można-by-się-było-spodziewać :DDD
... nooo ale to nie znaczy często Tongue

Ja osobiście bardzo żałuję, że nie pojawiają się już na OGINie zadania typu: "Wypływamy z wielkiego portu ..., który jest tu i tu, i nad Morzem ... i płyniemy ..... ..."
Kiedyś non stop to było na OGINie jak sobie przejrzycie starsze olimpiady... takie zadania w niesamowicie ...ciekawy sposób sprawdzały znajomość mapy, i czegoś uczyły przy okazji... Szkoda, że z tego zrezygnowali Sad

Ale to oczywiście tylko moja opinia Tongue

When the last tree will be cut, last river become poisoned and last fish will die, we will discover that it is not possible to eat money.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-12-2009 18:36 przez Tilaczek. Edit Reason: )
14-12-2009 18:35
AmeriKKKa Offline
Student

Ilość postów: 255
Potwierdzam, patrze właśnie na stare oginy (okolice chyba nawet XV, nie pamiętam) i często są właśnie takie zadania - nawet nie za trudne, a przyjemne Wink A z takiej trasy to potrafili i z 10 zadan ułożyć, pytając o charakterystykę mijanych obiektów. Za to fajnie się uczy mapy takie zadania przeglądając. A z mapy dalej jestem słaby.

When I was a kid I used to pray every night for a new bicycle.
Then I realised God doesn’t work that way, so I stole one and prayed for forgiveness.
- Emo Philips
14-12-2009 19:29
river91 Offline
Uczeń

Ilość postów: 37
Z żalem stwierdzam, że olimpiada idzie coraz bardziej w kierunku przedziwnej mieszanki dziwnych ciekawostek (np. przyporządkuj charakterystyczne jedzenie do kraju) i wykutych na blachę danych statystycznych (przyporządkuj % importowanego gazu krajom). Mówię o zeszłorocznym finale ;] 1sza część (zadanie o lokalizacji obiektu sportowego za dwadzieścia kilka pkt) była natomiast tak mało geograficzna, że z ręką na sercu mogę zapewnić: bez przygotowania napisałbym ją tak samo, każda przedsiębiorcza osoba nie mająca pojęcia o geo nie miałaby z nią problemu ;p Całe szczęście mam finalistę i mogę w tym roku przygotować się do tego co lubię - ale BARDZO polecam wam wszystkim zbiór
Geografia Zbiór Zadań Polska i Swiat
Wyd Edukacyjne Zofii Dobkowskiej
Niebiesko-pomarańczowa okładka
Bardzo rozbudowane zadania, wiele na poziomie napradwę olimpijskim, polecam ;]

-Jak bardzo twój nauczyciel wpłynął na twój sukces?
-Sam nie wiem. Trochę na pewno. Słyszałeś może o teorii chaosu? ;p
15-12-2009 12:28
Kaktusia Offline
Doktor

Ilość postów: 792
Reputacja: 21
Te zadania z tym "wypływaniem z portu" rzeczywiście były ciekawe. I to że ostatnio się nie pojawiają to nie znaczy, że ktoś sobie o nich akurat nie przypomni Wink A z riverem91 się zgadzam. Mam wrażenie, że coraz bardziej kombinują z tymi zadaniami. A zeszłoroczny finał to rzeczywiście, to pierwsze podejście to dla mnie było nietrafione... Co do jedzenia itp. to akurat zarzutów bardzo mieć nie można, bo w końcu to olimpiada, nie sprawdzian i wiedza ma być nadprogramowa i zawierać różne ciekawostki. Ale niech jednak to wszystko dotyczy geografii, a nie lokalizacji kompleksu sportowego. Mi osobiście podobało się zeszłoroczne podejście z mapą na okręgowym, w końcu geografia i mapa powinny trzymać się razem i pewne rzeczy z nią trzeba umieć wykonać. A z tego co można było się zorientować wielu osobom sprawiło to trudność. Może w tym roku spróbują po raz kolejny? Warto też może zwrócić uwagę na astonomię, bo rok temu przecież na okręgowym dali praktycznie całe podejście z obszarów polarnych, czyli nawiązali do roku polarnego. Poza tym zadania "geologiczno-chemiczne", też zwykle problematyczne, a pojawiły się o dziwo na dwóch olimpiadach z rzędu. To takie moje gdybania. W każdym razie powodzenia Smile

"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
>Dante Alighieri<
15-12-2009 15:56
Tilaczek Offline
Gimnazjalista

Noom, podejście z okręgu rok temu z mapą - o mapie, to drugie Tongue ...było świetne bardzo mi się podobało i .. rzeczywiście było geograficzne...
Taaak lokalizacja obiektu sportowego... "hello"... jedzenie jeszcze ujdzie...
Osobiście rozwaliło mnie też zadanie z I podejścia z okręgu... właśnie to o minerałach.. Olimpiada Chemii czy Geografii?Tongue ...ale trochę się oreintowałem więc akurat u mnie spoko, choć wiem, że sporo, naprawdę sporo ludzi straciło przez to zadanie kupę pkt...tak samo jak za II podejście...ale to już była czysta mapa i trochę wiedzy o świecie... więc to już niczyja wina jak nie poszło, tylko samego piszącego;p

No tak, dobrym posunięciem będzie spędzenie jakiegoś czasu nad astronomią, właśnie ze względu na ten M-Narodowy Rok Astronomiczny..
Wink

Odn. posta Kaktusi, ...ucieszyłbym się jak bym zobaczył tego 27 lutego, że sobie przypomnieli... Oj taaak ;DDD

When the last tree will be cut, last river become poisoned and last fish will die, we will discover that it is not possible to eat money.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2009 22:00 przez Tilaczek. Edit Reason: )
15-12-2009 21:56
paula61292 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
hejWink....wie ktoś może gdzie mogę znaleźć wyniki dla okręgu lubelskiego??
16-12-2009 22:36
Zing Offline
Licealista

Ilość postów: 179
Reputacja: 1
http://www.ptgeogr.umcs.lublin.pl/index....&Itemid=11 <-- dokładny adres Smile
Ja również bym się ucieszył, gdyby ktoś przypomniał sobie o podróżach Młodego Geografa po świecie. Całkiem sympatyczne były te zadania, ostatnio patrzyłem na olimpiadę z 2002 roku - nawiązali nawet wówczas do igrzysk olimpijskich Wink
Co do przygotowań - codziennie poświęcam na nie od godziny do kilku, więc myślę, że zdążę się dobrze przygotować ;D
16-12-2009 23:04
Einstein ;) Offline
Student

Ilość postów: 270
(16-12-2009 23:04)Zing napisał(a):  Co do przygotowań - codziennie poświęcam na nie od godziny do kilku, więc myślę, że zdążę się dobrze przygotować ;D

od godziny do kilku?? Big Grin skąd masz tyle czasu? Tongue i jeżeli możesz, zdradzisz nam, jak wyglądają Twoje przygotowania?

"Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga; Łam, czego rozum nie złamie..."
16-12-2009 23:31
Asiaa91 Offline
Student

No i ja się przeraziłam, bo gdzie szkoła i życie towarzyskie??;D

16-12-2009 23:37
Zing Offline
Licealista

Ilość postów: 179
Reputacja: 1
Uczę się tego, co muszę. Jakichś dużych problemów z nauką nie mam, zazwyczaj ona wygląda u mnie tak, że zajrzę do zeszytu i odrobię lekcje (no, chyba że mowa o matematyce, angielskim albo polskim). Stąd pewnie tyle czasu ;p Wystarcza na życie towarzyskie. Ale kilka godzin geografii poświęcam tylko w weekendy.
Co do przygotowań - na razie to tylko wertowanie podręcznika i analizowanie rocznika statystycznego, za jakiś czas, jak już będę mieć przygotowanie teoretyczne, wezmę się za zadania Smile a poza tym rozwiązuję olimpiady, które podsyła nauczycielka ;p
17-12-2009 00:26
AmeriKKKa Offline
Student

Ilość postów: 255
Ja się staram uczyć tą godzinę min dziennie (nie zawsze wychodzi, bo mam kupę innych spraw jeszcze) ale w weekendy ucze się więcej, a w przerwe świąteczną to w ogóle przykoksuje niesamowicie xD

When I was a kid I used to pray every night for a new bicycle.
Then I realised God doesn’t work that way, so I stole one and prayed for forgiveness.
- Emo Philips
17-12-2009 00:34
Einstein ;) Offline
Student

Ilość postów: 270
to fajnie masz Zing, bo mój nauczyciel jakoś specjalnie się nie poczuwa do roli "przygotowującego" do olmpiady. Taka szkoła, szkoda gadać...

"Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga; Łam, czego rozum nie złamie..."
17-12-2009 00:47
Tilaczek Offline
Gimnazjalista

Ja w zasadzie.. trudno stwierdzić ile się uczę... booo u mnie to jest tak, że ja to (geografię) nie tyle lubię, co... to jest rodzaj hobby... więc wracam ze szkoły zmęczony, geografia... nudzę się a przyjaciele uczą się, geografia... przed snem do łóżka geografia... i mam tak od 4 klasy podstawówki xD

Ale oczywiście nauka na Olimpiadę będzie trochę mniej przyjemna bo trzeba się nauczyć ...tego czego się trzeba nauczyć...a nie tego co się chce ;p
Na świętach na pewno coś przysiądę wkuję słownik i atlas (taki mam plan, jak będzie ..nie wiadomo ;p...choć sądzę, że dam radę...oby ;p)
Poza tym baardzo nie mogę się doczekać tzw. warsztatów geograficznych... Nasza szkoła organizuje takie od 7 lat bodajże wraz z którymś LO z Kozienic (nauczyciele się znają..) i jest naprawdę bosko ;D .. Jak dla mnie to raj po prostu, 15-18h geografii dziennie + tzw. zadania nocne...
Aż się rozpływam na myśl ;D... Z tego można wynieść więcej niż z całego roku szkolnego ;D... No tak, ale trzeba mieć lekkiego świra to potwierdzam =p
...się rozpisałem...
Noo a.. po prostu nie wyobrażam sobie, że nauczyciel może nie wspierać uczniów w przygotowaniach... to jest chore... wyrazy współczucia Einstein =\... Ale nie patrz na to, ucz się sam i nie pozwól by jakiś belfer zaprzepaścił twoje szanse!
Smile

17-12-2009 17:24
Asiaa91 Offline
Student

A oni tylko ostatnio tak wyjechali z tym Międzynarodowym Rokiem Polarnym na Olimpiadzie czy wcześniej też nawiązywali do jakichś "ważnych" wydarzeń? Bo z tego co oglądałam poprzednie lata to nie było tak, żeby całe podejście było poświęcone konkretnemu tematowi... Chyba że coś mi uciekłoSmile

17-12-2009 21:49
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!