Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matura rozszerzona z geografi - przygotowania!
Autor Wiadomość
wojtek90059 Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 18
Reputacja: 0
Matura rozszerzona z geografi - przygotowania!
Witam, zakładam ten wątek, aby każdy zdający maturę rozszerzoną z geografii mógł napisać w tym temacie jak idą jego przygotowania, co już potrafi, a nad czym musi jeszcze popracować. Poza tym wpisujcie wyniki próbnej matury z listopada i tej ze stycznia oraz z jakich książek korzystacie, żeby jak najlepiej się przygotować do jednego z najważniejszych egzaminów w naszym życiu.

Zacznę jaSmile

Nauczony jestem litosfery, atmosfery i hydrosfery, w ten weekend zamierzam nauczyć się rolnictwa. Jeżeli chodzi o to czego nie umiem, to w sumie całej reszty. Mam jednak takie pytanie, chyba ogólnie geografia ekonomiczna nie jest taka trudna jak fizyczna i da się jej nauczyć szybciej? Korzystam z vademecum operonu 2009, książek pwn od 1 do 3 klasy rozszerzonych i testów operonu, demartu i jeszcze jakiś 2.

A teraz wyniki z próbnych matur:
listopad 2008 - 43%
styczeń 2009 - 48%, były to jednak matury, do których się w ogóle nie przygotowywałem, pisane z marszu jak to mówiąSmile
06-03-2009 15:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
malgoszta Offline
Doktor

Ilość postów: 798
Reputacja: 22
RE: Matura rozszerzona z geografi - przygotowania!
nie tak źle!Smile
geografia ekonomiczna jest dość trudna i stale się zmienia, jednak na maturze jest o tyle dobrze, że pytania z g.e. są zwykle z mapkami, tabelami czy tekstami. Także wystarczy poprawnie je analizować i formułować wnioski:] ja już to wyrobiłam przerabiając różne testy, chyba inaczej się nie da..

oczywiście operon 2009 +ćwiczenia jest najlepszym repetytorium, ale nawet nauczyciele geo.uważają, że jest w niej trochę zbędnych i trudnych informacji. Podobno pomocna dalej na studiachSmile

PowodzeniaSmile

"Cokolwiek robisz, staraj się mieć powód." Forrest Gump
06-03-2009 15:53
qmate Offline
Student

Ilość postów: 625
Reputacja: 19
Ja nie pisałem próbnych matur z geografii, bo w mojej szkole można na próbie było podjąć się tylko trzech przedmiotów (polski, język obcy, przedmiot wybrany - ja wziąłem matematykę).

Przeczytałem już swoje podręcznik szkolne (fizyczna i społeczno-ekonomiczna), większą część podręcznika rozszerzonego z Nowej Ery (fizyczna), ponad połowę podręcznika do fizycznej Skrzypczaka (b. ciekawa, najlepsza książka jaką widziałem) oraz połowę Vademecum Operonu (część fizyczną). Zostaje mi przeczytać połowę fizycznej Skrzypczaka, całą społeczno-ekonomiczną Skrzypczaka (muszę zakupić dopiero) i połowę Vademecum.

Co do matury - mam nadzieję, że na OGIN'ie uda mi się uzyskać wynik zwalniający z matury. Większości się to udaje.
06-03-2009 16:22
pisk35 Offline
Doktor hab.

Ilość postów: 1 115
Reputacja: 11
ja nie pisałem matury z geci w listopadzie - wtedy pisałem matematykę, a w styczniu uzyskałem z geci rozsz 82 % - i tak jest jeszcze nad czym pracować...ja już kilka razy pobieżnie przeczytałem ks z PWNu, ale nigdy nie jest dość oczytania...oprócz pwn mam też vademecum, 2 atlasy świata i 1 Polski, rocznik 2008/2009 z WSiPu ćwiczenia matura na 100 % i arkusze maturalne z Omegi..uff troche tego jestTongue

Geomania...niektórych już złapało:D
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-03-2009 17:23 przez pisk35. Edit Reason: )
06-03-2009 17:23
wojtek90059 Offline
Przedszkolak

No pisk35 jesteś niezły. W sumie ja powiem szczerze, że nigdy aż tak bardzo nie uczyłem się gegry i nawet nią się zbytnio nie interesowałem. Ale mam nadzieje, że dam rade napisać ją na te 75 %, chociaż styczniowa nie napawa optymistycznie, ale jak mówię była pisana bez żadnego przygotowania. A właśnie, jak to jest z tą książką Skrzypczaka, warto? A właśnie są jeszcze jakieś konkursy zwalniające z matury?TongueP
06-03-2009 23:40
qmate Offline
Student

Z matury zwalnia jedynie tytuł finalisty lub laureata OGINU.

A z tą książką Skrzypczaka jest tak, że warto. Naprawdę, polecam, jest w niej mnóstwo pojęć, których nie ma w innych podręcznikach, wszystko jest wytłumaczone w szczegółach. Oprócz tekstu głównego na marginesach wytłumaczone są nowe pojęcia. W podręczniku znajdziesz bardzo wiele schematów, fotografii, tabel. Podręcznik jest bardzo bogaty w treść, znajdziesz tam mnóstwo informacji. Oprócz aktualnych teorii geograficznych znajdziesz wzmianki o teoriach, które kiedyś uważano za słuszne. Podręcznik pisany jest jednak zdecydowanie trudniejszym językiem niż inne podręczniki licealne, repetytoria czy Vademec'a. Warto spojrzeć także na zadania, które nie polegają na "cytowaniu fragmentów podręcznika". Autor zakłada, że kiedy przeczytamy temat i go rozumiemy, to powinniśmy sami trochę pomyśleć, dlatego ćwiczenia często polegają na wysnuwaniu własnych wniosków, tworzeniu informacji i ich wyszukiwaniu. Rozkład materiału w podręczniku jest bardzo dobry. Nie mniej jednak kilku ważnych rzeczy nie omówiono w podręczniku: brak jest informacji o triangulacji, trygonometrycznym pomiarze wysokości czy tworzeniu ciągu niwelacyjnego. Brak jest także informacji o podziałce transwersalnej, skali Mohsa. Trochę słabo omówiona jest piętrowość roślinności, metoda interpolacji, sfera niebieska, rzeźbotwórcza działalność wód opadowych, gleby (nie ma poszczególnych profili) i skały. Nie znajdziemy w podręczniku informacji o fazach rozwoju Bałtyku, brak jest wykresów do ustrojów rzecznych, które również są opisane pobieżnie. Uważam także, że poważną wadą jest zupełny brak zadań rachunkowych (i ich rozwiązanych przykładów) a także brak wzorów np. na spadek stoku czy wysokość górowania Słońca.
07-03-2009 00:05
wojtek90059 Offline
Przedszkolak

Qmate dzięki wielkie, ale ja bardziej niż fizyczną interesowałbym się geografią ekonomiczną, bo jednak powiem szczerze, że nie zostało już zbyt dużo czasu i nie mogę patrzeć tylko na fizyczną gegrę. Poza tym mam pytanie znasz jakieś fajne strony www poświęcone geografii? Kurczę zazdroszczę wam tak pokaźnej wiedzy i szczerze się zastanawiam czy w 2 miesiące jestem w stanie dobić do poziomu 75 % z geografii? Co myślicie?Tongue
07-03-2009 00:27
pisk35 Offline
Doktor hab.

wszystko zależy od Ciebie - czy posiadasz odpowiednią motywacją, aby przysiąść do książek, nawet jeśli za oknem panowac bedzie słoneczna pogoda idealna na wyjśćie z domuTongue

07-03-2009 09:14
annakup1989 Offline
Student

Ilość postów: 250
Reputacja: 6
Pisk35 ma rację. Do maja jeszcze sporo czasu (a nawet bardzo dużo), a geografia (przynajmiej ta licealna) nie jest taka trudna. Trochę dobrej woli no i wytrwałości, a wszystko będzie ok. Zdobycie min 75% to też nie taki problem, jeśli lubisz naszą ukochaną geo. Zwracaj też uwagę na dane statystyczne. Tak np. rok temu , na mojej maturze zadano pytanie o areały ryżu i pszenicy. Trzeba było napisać czego było więcej. Pytanie wydaję się proste, ale także i podchwytliwe. Na maturze też często liczy się szczęście, niektóre pytania mogą nam nie podpasowac. Takim pytaniem dla mnie okazało się to dotyczące specjalizacji polskich portów morskich. Zdając maturę rozszerzoną bardziej skupiłam się na tematach ogólnych, dotyczących świata, a praktycznie pominęłam geografię Polski. Dlatego proponuję i do niej się przyłożyć. Poza tym rozwiązuj dużo ćwiczeń maturalnych, zajrzyj w arkusze maturalne poprzednich roczników, zwracaj uwagę na pojęcia, definicje itp. Sukces murowany, czego zresztą życzęSmile
Ps. sporo pytań z mojej matury próbnej powtórzyło się w maju!

Pozdrawiam

Peace for ever.
07-03-2009 14:40
wojtek90059 Offline
Przedszkolak

O to cenna wskazówka, dziękuję, może i u mnie się powtórzy. A i właśnie takie pytanko, czy warto czytać forum? Czy pytania, wiedza tu zawarta jest warta uwagi i czy wy czytacie to forum, szczególnie z myślą o maturceSmile?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2009 01:55 przez wojtek90059. Edit Reason: )
08-03-2009 01:54
pisk35 Offline
Doktor hab.

tak duzo pytań stricte geograficznych, ale nie wszystkie,znajduje się w dziale ''Pomóżcie - pytania geograficzne'' -= wierz mi jest tam dużo ciekawostek ale i pytania o tematyce maturalne....powinny się przydaćTongue

08-03-2009 08:58
anilana Offline
Student

Ilość postów: 624
Reputacja: 16
Kilka uwag Wink na maturze na ogół więcej pytań jest z geo społecznej i te sa przede wszystkim (ale nie tylko!) otwarte. Chociaz fizycznej jest mniej jest ona zdecydowanie trudniejsza. Tutaj nie wystarczy sobie poczytac - wielu rzeczy sie trzeba nauczyć. To tak jak w szkole na geo. Jesli nauczyciel chce sprawdzić, czy uczeń sie uczy wystarczy zadać pytanie dotyczące: genezy skał, dziejów Ziemi, rzeźbotwórczej działalności lodowców i wód fluwioglacjalnych albo budowy geologicznej Polski. 90% nie odpowie na szczegółowe pytania dotyczące tych tematów. Podobnie jest na maturze. Łatwo jest zdac na 50% ale żeby zdac na te 80% trzeba umieć geografie fizyczna. To wiadomości właśnie z niej (szczególnie geologii) oraz zadania obliczeniowe różnicują maturzystów. Chcecie dobrze zdac - nauczcie sie tego - będziecie o kilka kroków przed innymi

Pozdrawiam, Anula
10-03-2009 21:43
wojtek90059 Offline
Przedszkolak

Anilana super za ten komentarz, jest on bardzo trafnySmile A tak zadam może mało twórcze pytanie, ale znacie jakieś dobre strony z zawartą geografią społeczną?;> Tak w ogóle mam małą prośbę, czy może ktoś z bardziej zaawansowanych użytkowników chciałby ułożyć arkusz maturalny z geografii tylko dla użytkowników? Myślę, że zainteresowanie byłoby duże, a przy okazji pomoc nam, maturzystom na prawdę wielkaSmile Pozdrawiam.
11-03-2009 20:35
qmate Offline
Student

Hehe, ciekawe i bardzo interesujące wyzwanie, takie kreatywne, dlatego ja chętnie spróbuję, mogę Ci ułożyć kilka moich autorskich zadań Big Grin

To ja zamawiam układanie zadań z fizycznej hehe Big Grin Tylko nie układam zadań do mapy.
11-03-2009 20:40
wojtek90059 Offline
Przedszkolak

Qmate superSmile Cieszę się, że ktoś podchwycił mój pomysł, bo w sumie z dużym ryzykiem to pisałem i nadziejami, że ktoś mnie słono pojedzie;P, a tu takie miłe zaskoczenieSmile No to ja mam prośbę, możesz mi ułożyć wszystko bez mapy, łącznie z ekonomiczną i PolskiTongue, tylko jak ją napiszę, to musiałabyś się poświęcić i spojrzeć na moje wypocinkiTongue
11-03-2009 23:56
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!