Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Od czego zacząć?
Autor Wiadomość
ruahyin Offline
Nieobecny

Ilość postów: 5
Reputacja: 0
Od czego zacząć?
Cześć wszystkim. Nie jestem tu pierwszy raz, bo tutejsze wątki czytam od dość dawna. Interesuje mnie geografia fizyczna i wszystko co z nią związane oraz po części ekonomiczna. Od kilku tygodni wzięłam się na poważnie za naukę, ponieważ jak dobrze obliczyłam punkty, przeszłam do wojewódzkiego etapu konkursu z KO. Jestem co prawda dopiero w III gim, ale chciałabym w liceum wystartować (od początku na hardcora) z OG i z diamentem. Zaopatrzyłam się narazie w vademecum "Teraz matura" z nowej ery (najnowsze) i przerobiłam je szybko, bo jak już wspomiałam moje życie można raczej nazwać GEOżyciem i wiele rzeczy już wiedziałam. I tu moje zapytanie. Co jeszcze mam zrobić, żeby w pierwszej klasie zaliczyć te olimpiady, a później skupić sie już tylko na profilowych przedmiotach? Kupić sobie podręczniki do liceum, czy może coś wyżej (poziom uniwerku)? Macie jakieś rady co do przygotowania, na co zwracać uwagę itp.?
04-01-2016 22:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator

Ilość postów: 1 691
Reputacja: 5
RE: Od czego zacząć?
Co prawda w Olimpiadach startowałem 12 lat temu, ale podejrzewam, że w tym zakresie się nic nie zmieniło od lat. OGION to zawsze było spotkanie pasjonatów, u których geografia wychodziła przy okazji ogólnej ciekawości świata. Moim zdaniem czytanie podręczników do geografii na poziomie licem to zdecydowanie za mało. Z obserwacji, są szkoły w Polsce, które regularnie przygotowują Olimpijczyków do etapów centralnych i wyżej. Łączy tu się doświadczenie dobrych nauczycieli oraz bogaty zestaw materiałów pomocniczych. Czytanie podręczników ze studiów to z kolei trochę na wyrost, jednak czasami w książkach do liceum pewne tematy są opisane po macoszemu. Kompromisowe rozwiązanie to opanowanie podręczników plus uzupełnienie braków lub niejasności za pomocą dodatkowych podręczników (tutaj powinien pomóc przede wszystkim nauczyciel). Podstawowym przepisem na sukces w olimpiadzie było doskonałe opanowanie mapy + opanowana teoria + umiejętności wykorzystania w praktyce (do rozwiązywania różnego typu zadań). Jeżeli trafisz do szkoły z tradycjami olimpijskimi z geografii, to na pewno będzie połowa sukcesu, bo nauczyciele doskonale będą się orientowali, co trzeba zrobić, żeby dobrze przygotować do Olimpiady.

Mam nadzieję, że zajrzy tu jeszcze ktoś, kto w Olimpiadzie startował stosunkowo niedawno, żeby zweryfikować jeszcze moje uwagi.

pozdrawiam!

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
04-01-2016 23:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!