Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Położenie Polski w Europie
Autor Wiadomość
adrianek20 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Reputacja: 0
Położenie Polski w Europie
Witam
Na początku zaznaczam, że proszę tylko o poważne odpowiedzi, z uzasadnieniem, a nawet źródłem.
Jak powszechnie wiadomo Polska jest w Europie centralnej. Jednak pojawia się problem kiedy Europę dzieli się na zachodnią i wschodnią, bez uwzględnienia centralnej. W większości przypadków zdarza się, że Polska jest zaliczana do Europy wschodniej zamiast zachodniej.
Otóż moje pytanie jest następujące: czy Polska powinna być zaliczana do Europy wschodniej czy zachodniej?
Starałem się znaleźć źródła w internecie i doszukałem się, że środek Europy jest w Suchowoli która jest na wschodzi Polski, a zatem zdecydowana większość Polski w tym stolica jest w zachodniej części Europy. Jeżeli się mylę to proszę mi wyjaśnić dlaczego.
20-07-2011 23:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dani3131 Offline
Doktor

Ilość postów: 780
Reputacja: 3
RE: Położenie Polski w Europie
Polska nie zawsze jest zaliczana do wschodniej Europy. Wszystko zależy od kryteriów przyjętych do podziału Europy na część wschodnią i zachodnią.

Jeżeli weźmiemy po uwagę aspekty fizyczno-geograficzne, to istnieje kilka linii podziału na Europę wschodnią i zachodnią. Pierwsza z nich zakłada podział Europy zgodnie z krainami geograficznymi. Zgodnie z większością koncepcji większość terytoriów RP znajduje się w zachodniej (!) części Starego Kontynentu. Do części wschodniej należeć mają jedynie północno-wschodnie rubieże (m.in. Pojezierze Suwalskie, Nizina Północnopodlaska, Polesie Zachodnie). Innym kryterium podziału może być kryterium geologiczne. Zgodnie z nim podział Europy na wschodnią (o starym, prekambryjskim podłożu skalnym) oraz zachodnią (dotkniętą fałdowaniami kaledońskimi, hercyńskimi i alpejskimi) dzieli również Polskę. Linia podziału przebiega wzdłuż linii T-T. Kolejne hipotetyczne linie podziału można wytyczyć na bazie klimatografii (Wschodnia, o przewadze wpływów kontynentalnych oraz zachodnia o przewadze wpływów oceanicznych)... Jak widać, jeżeliby przyjąć tylko takie "sztywne" kryteria Polska winna być przyporządkowywana raczej do Europy zachodniej. Jest jednak kilka ale....
Bowiem, jeżeli chodzi o kwestie kulturowe i geo-polityczne, znacznie więcej przemawia za umieszczeniem Polski we wschodniej części kontynentu
- sytuacja polityczna po II WŚ (znalezienie się w radzieckiej - wschodniej - strefie wpływów)
- sytuacja gospodarcza (odczuwalna, choć bardzo powoli zacierająca się, różnica w stosunku do krajów "zachodu")
- słowiańskość (nie umiałem tego ładniej nazwać - przynależność Polaków do słowiańskiej grupy językowej, etnografia oraz typowa dla Słowian mentalność)
a także szereg innych mniej lub bardziej ważnych niuansów

“What is honor compared to a woman's love? What is duty against the feel of a newborn son in your arms . . . or the memory of a brother's smile? Wind and words. Wind and words. We are only human, and the gods have fashioned us for love. That is our great glory, and our great tragedy.”
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-07-2011 00:33 przez dani3131. Edit Reason: )
21-07-2011 00:15
adrianek20 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Dzięki wielkie
22-07-2011 16:11
begett Offline
Nieobecny

Ilość postów: 5
W podręczniku amerykańskim Europe and the Mediterranen, Centralna Europa jestn przedstawiana jako część kontynentu pomiędzy Francją na zachodzie, a Rosją na wschodzie, która zdominowana jest politycznie przez Niemcy (Pounds 1953). Tworzą ją takie kraje jak: Niemcy, Polska, (była) Czechosłowacja i Austria. Do regionu Dunajsko-Bałkańskiego włączone są: Węgry, Rumunia, Bułgaria, Jugosławia i Albania, natomiast Wschodnią Europę
tworzy były Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). W brytyjskiej Europe, regional geography, do Europy Środkowej włącza się nawet Szwajcarię. Europę Wschodnią tworzy tylko ZSRR, natomiast Bułgaria, Rumunia, Jugosławia i Albania naleŜą do regionu Południowo-Centralnego (Shackleton 1969). Z kolei w Eastern Europe, Europa definiowana jest jako obszar pomiędzy Brest we Francji, a Brześciem przy wschodniej granicy Polski. Ponadto cały Związek Sowiecki włącza się do Azji (Rugg 1985). W Europe in the 1990`s. A geographical analysis, Centralną Europę tworzą Zachodnie Niemcy, Szwajcaria i Lichtenstain, natomiast Wschodnią Europę wszystkie kraje socjalistyczne (Hoffman 1989). Tak było i tak też jesteśmy widziani teraz.
09-08-2011 09:55
krisxor Offline
Licealista

Ilość postów: 196
Myślę, że wszystko zostało już wyjaśnione - powiem jednak od siebie, że również skłaniałbym się ku
"Teorii T-T", jak wiadomo nasz kraj "przeszywa" ta granica starej platformy prekambryjskiej z młodą paleozoiczną platformą Europy Zachodniej. Powiedziałbym, że jednak mimo wszystko jesteśmy z geograficznego punktu widzenia zachodem - co do gospodarki i polityki...nie moja brożka,
pozdrawiam.
11-08-2011 23:18
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!