Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Położenie Słońca na niebie.
Autor Wiadomość
Jakub27 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
Reputacja: 0
Położenie Słońca na niebie.
Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję, że wybrałem dobry dział. Otóż jestem grafikiem prowadzącym małe studio zajmujące się produkcją gier PC i chciałbym wprowadzić w grze realistyczny obieg Słońca wokól mapy gry. Niestety ale chyba w młodości musiałem opuścić kilka lekcji geografii ponieważ kompletnie nie umiem się za to zabrać dlatego proszę was o pomoc. Czy ktoś mógłby zaprezentować na przykładzie jak się oblicza położenie słońca dla dowolnych współrzędnych geograficznych(na półkuli północnej) W Internecie znalazłem taki oto kalkulator link: darekk.com/solar-position-calculator ale nie umiem z niego korzystać i nie oblicza godziny "pokazania" się Słońca na horyzoncie jak i zachodu. Animacja będzie zrobiona 365 razy a po zakończeniu znów odtwarzana. Pozdrawiam i liczę na odpowiedzi.
21-09-2014 16:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
luca Offline
Nie wiadomo za bardzo co tu robi...

Ilość postów: 2 070
Reputacja: 5
RE: Położenie Słońca na niebie.
Wydaje mi się, że ten kalkulator będzie lepszy dla Twoich potrzeb:
http://cybermoon.pl/wiedza/scripts/sun_m...ition.html

W celu odświeżenia informacji polecam stronę: http://geografia.zsz1.edu.pl/component/f...sci-slonca

Co chcesz odwzorować? Planetę czy dane miejsce - lokalizację. Mapa gry to środowisko, w którym będzie się poruszał "bohater", czy co?

[Obrazek: 17ac737c128460c1.gif]
23-09-2014 21:51
Jakub27 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
Reputacja: 0
Dzięki za odpowiedź. Tak mapa gry jest to miejsce, w którym toczy się akcja gry. W tym przypadku pewne miejsce na Ziemi. Co do pytania to chodzi mi o odwzorowanie kąta padania promieni słonecznych. Mapa w grze będzie odwzorowała pewne miejsce na Ziemi (tereny zakładowe). I chciałbym aby wokół tej mapy gry krążyła lampa która będzie emitować światło podobne do słonecznego.(oczywiście upraszczam opis dla nie wtajemniczonych w temat może być trudne do zrozumienia). Oczywiście gracz tej lampy nie będzie widział a tylko jej efekty w postaci światła i cieni. A za imitację Słońca posłuży tekstura ze zdjęciem Gwiazdy. Ruch tej lampy będzie animowany. Ale przechodząc do sprawy to chyba należy obliczyć azymut(interesuje mnie geograficzny z pomocą kalkulatora internetowego) i obliczyć czas (co do minuty) wschodu i zachodu Słońca. Jeśli się mylę to proszę napisać. Jedynie odległość od planety nie gra roli ponieważ niezależnie od odległości moc światła jest taka sama.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-09-2014 01:52 przez Jakub27. Edit Reason: N/A)
25-09-2014 01:44
luca Offline
Nie wiadomo za bardzo co tu robi...

Ilość postów: 2 070
Reputacja: 5
Wydaje mi się, że jest tak ja mówisz, ale chyba nie rozumiem Twojej idei. Upewnię się, że dobrze zrozumiałem, że mapą będzie odwzorowanie danego terenu, po którym będzie biegał bohater (owie).
Musisz wybrać konkretną lokalizację o danych współrzędnych geograficznych i dla niej dokonać obliczeń, bo inaczej bieg Słońca będzie wyglądał na równiku, inaczej na Krecie, a inaczej w Gdyni, itd.
Gra się będzie toczyć w czasie rzeczywistym, czy w jakimś przyśpieszonym?

[Obrazek: 17ac737c128460c1.gif]
29-09-2014 22:16
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!

Skocz do: