Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poziom trudności matury; pytanie
Autor Wiadomość
chap Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Reputacja: 0
Poziom trudności matury; pytanie
Witam.
Będę zdawał w tym roku maturę - problem w tym, że nie wiem jeszcze z czego Wink - i w związku z tym mam pytanie.
Moim celem są studia za granicą, do których potrzebuję zdać jeszcze jeden przedmiot na maturze, rozszerzony, na ok. 70%.
Niestety, nie mam pojęcia co to będzie - ale intensywnie myślę nad geografią, bo wydaje mi się dosyć prosta.
Moje pytanie do Was: Czy z praktycznie zerowym kontaktem z geografią w liceum, da radę przygotować się do matury rozszerzonej na mniej więcej 70%? Wiadomo, że zależy to od człowieka itp., ale pytam ogólnie jak wypada poziom trudności matury z geografii na tle innych. Zależy mi po prostu na możliwie jak najłatwiejszym przedmiocie na maturze.
22-09-2013 15:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Piotrq10 Offline
Licealista

Ilość postów: 119
RE: Poziom trudności matury; pytanie
Jak najbardziej jest to możliwe Smile
22-09-2013 16:29
ana... Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 96
Jeśli chcesz mieć te 70% z geo, to łatwo je można zdobyć z tego przedmiotu w stosunku do innych. Rób dużo testów(arkuszy maturalnych) one pokażą Ci nad czym musisz popracować i jakie robisz postępy. Jako przygotowanie polecam zbiór Horodecckich(obie części) podręczniki PWN i mapa - przerobienie tego i 70% powinieneś mieć.
22-09-2013 23:22
anilana Offline
Student

Ilość postów: 624
Reputacja: 16
Uważam że geografia i WOS to najprostsze przedmioty na maturze. WOSu jest zdecydowanie mniej ale trudno go zdać na wysokim poziomie. Trzeba wielu faktów nauczyć sie na pamięć. Geografia rozszerzona też wymaga wielu faktów (I standard) i dobrej znajomości mapy świata i Polski, do tego zadania obliczeniowe za to sporo logicznego myślenia, wnioskowania co osobom inteligentnym nie sprawia problemów; związki przyczynowo-skutkowe to podstawa nauk przyrodniczych, prawda? Jeśli ktoś sie uczy na pamięć (od do) bez pomyślunku to na więcej niż 50% z tego przedmiotu nie ma szans. Ale jeśli ktoś jest inteligentny to przy kilku podstawowych umiejetnościach (układanie proporcji, przeliczanie jednostek) ma juz 50 %. Żeby jednak dostać 70% musi znać dobrze mapę, umieć czytać mapę topograficzna i chociaż z grubsza znać materiał. Ci którzy nie osiągają tych 70% leżą na wiedzy, czyli szczegółach np typach skał, geologii Polski itp. Można sie tego przedmiotu nauczyć w rok na poziom rozszerzony ale nie w 2 miesiące. Jesli teraz zaczniesz to da radę. Powieś sobie mape świata i Polski nad łózkiem i w WC Big Grin Czytaj dział z książki a potem, jak radzi mój przedmówca, rób zadania z Horodeckich. Rób sobie raz na miesiąc lub 2, arkusz ze strony CKE. Wychodzę z założenia, że im wiecej przerobionych zadan tym lepiej idzie. Ale uwierz mi - różnicę robi przede wszystkim znajomość mapy i standard I (wiedza i rozumienie). Samo rozumienie materiału nie wystarczy. Trzymam kciuki

Pozdrawiam, Anula
22-09-2013 23:54
Piotrq10 Offline
Licealista

Ilość postów: 119
anilana ma rację co do tego, że geografię jest łatwiej zdać na wysokim poziomie. Wskazują na to chociażby wyniki w skali staninowej.

Ja zdawałem oba przedmioty - WOS i gegrę, oba udało mi się przyzwoicie napisać. Jako, że przedmówczyni opisała sprawę egzaminu z geografii, to ja postaram się opisać, jak to wygląda w przypadku tego drugiego przedmiotu.

1) Nieokreślony materiał. W przypadku geografii zakres tematyczny jest dość jasny i naprawdę rzadko kiedy zdarzają się pytania, których nie ma w podręcznikach (tegoroczna Ceuta np :] ). W przypadku WOS-u nie jest tak słodko. Każdy podręcznik to 20% unikalnej wiedzy z zakresu nauk społecznych. Trzeba pamiętać, że do tego dochodzi znajomość wydarzeń bieżących, historii po 1945 roku i znajomość mapy politycznej świata. Przykładem wykorzystania wiedzy historycznej niech będzie jeden z tematów wypracowania z 2010 roku: "Omów polską drogę transformacji na tle wybranych krajów postkomunistycznych. W wypracowaniu uwzględnij czynniki ułatwiające i utrudniające proces transformacji w tych krajach"
2) Wypracowanie. Jest ono warte 40% ogólnej liczby punktów więc całkiem sporo. Tematy od 2010 roku nie są już formułowane w sposób "wypisz 4 prerogatywy Prezydenta RP", ale bardziej ogólnie, jak w przykładzie powyżej. Nie do końca więc wiadomo, jak będzie ono punktowane. Często tematy (przeważnie 1 z 2) znacznie wykraczają poza sztywną wiedzę z podręcznika do WOS-u, czego dowodem niech również będzie przytoczona wcześniej tematyka z przed 3 lat. Moim zdaniem to najtrudniejsza część arkusza, bo wystarczy, że oba tematy nam nie leżą i znaczna część punktów ucieka - spore ryzyko.
3) Duża ilość pojęć i faktów do zapamiętania. Nie ma się co oszukiwać, jeżeli nauki społeczne nie interesują Cie zbytnio, to może być to męczarnia. Bez tego trudno o dobry wynik w części I - 'teście' oraz w III - wypracowaniu.

Summa summarum, moim zdaniem lepiej wybrać geografię jeżeli zależy Ci na dobrym wyniku. WOS to łut szczęścia z wypracowaniem. Pamiętaj, że znaczna część uniwersytetów, przynajmniej tych w UK, jest dość restrykcyjna ws. spełniania warunków oferty. Sam coś o tym wiem Wink
23-09-2013 12:36
chap Offline
Nieobecny

Cytat: Pamiętaj, że znaczna część uniwersytetów, przynajmniej tych w UK, jest dość restrykcyjna ws. spełniania warunków oferty. Sam coś o tym wiem Wink

Ano właśnie do UK celuję Wink.

Dzięki wielkie za odpowiedzi, bo pomogliście mi bardzo. Zdecydowałem się na tą geografię, no i teraz cała naprzód:>
26-09-2013 00:15
Manetka2 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Trochę mnie pocieszyliście, bo matura zbliża się wielkimi krokami ;-)

Zabiegi na twarz Katowice - dobry salon.
10-10-2013 14:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
NellieTv2264 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 4
wg was było trudno?
15-10-2013 12:54
iConrad2249 Offline
Nieobecny

pisałem mature 2 lata temu poziom rozszerzony. Nic sie nie uczylem tyle co wynioslem z lekcji a nie bylem uwaznym uczniem i mialem 40%
16-10-2013 18:50
UrsynXxx2416 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 4
Oczywiście,że dasz radę , rozwiązuj arkusze i będzie dobrze.
17-10-2013 00:01
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!