Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przygotowanie do Olimpiady Geograficznej
Autor Wiadomość
didl26 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
Reputacja: 0
Przygotowanie do Olimpiady Geograficznej
Witam! Jestem w klasie 1 liceum i chciałabym w przyszłym roku wziąć udział w OG. W dość dobrym stopniu opanował vademecum operon. Jak się do niej przegotować i z jakich książek korzystać? Może polecacie jakieś książki z ćwiczeniami i zadaniami?
14-02-2014 00:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Aria0519 Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 16
RE: Przygotowanie do Olimpiady Geograficznej
Na pewno nie polecam vademecum operona bo jest tam dużo błędów. Podstawą do przygotowań jest dobry atlas, testy z poprzednich edycji, dobry podręcznik do rozszerzenia i w tym roku w informatorze olimpiady podali literaturę a więc i z tymi pozycjami należy się zapoznać.
14-02-2014 10:00
didl26 Offline
Nieobecny

(14-02-2014 10:00)Aria0519 napisał(a):  Na pewno nie polecam vademecum operona bo jest tam dużo błędów. Podstawą do przygotowań jest dobry atlas, testy z poprzednich edycji, dobry podręcznik do rozszerzenia i w tym roku w informatorze olimpiady podali literaturę a więc i z tymi pozycjami należy się zapoznać.
Dziękuję, a jakie konkretnie książki polecasz?
14-02-2014 12:25
smilebroadly Offline
Nieobecny

Witam,
W tym roku probuje sprawdzic sie w olimpiadzie z geografii
wybralam temat c
Ekonomiczne porownanje dwoch wybranych gmin ale zupelnie nie wiem jak sie za to zabrac..
ktos mi pomoze, poradzi?
baardzo ale to bardzo prosze o wszelka pomoc
08-10-2014 17:54
qmate Offline
Student

Ilość postów: 625
Reputacja: 19
Ale co konkretnie byś chciała wiedzieć? Zajrzałem do informatora i tak dość sporo tam podpowiadają. Podają skąd możesz wziąć dane do analizy (bank danych lokalnych), co wziąć pod uwagę przy analizie. Możesz poprosić w urzędach gmin o udostępnienie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, tam też powinnaś coś znaleźć. Kiedy już będziesz miała dane, to trzeba je opracować. Porównać wartości bezwzględne, może niektóre poprzeliczać na wartości przypadające na 1 mieszkańca lub jednostkę powierzchni, zrobić tabelki, sporządzić wykresy przedstawiające różne struktury np. strukturę zatrudnienia w gminie A i B. To co mi przychodzi na myśl tak bez ładu i składu, musiałabyś sobie to uporządkować jakoś:
- liczba ludności w gminie A i B,
- struktura wykształcenia ludności w gminie A i B,
- liczba (odsetek) pracujących w gminie A i B,
- bezrobocie w gminie A i B,
- struktura wiekowa ludności w gminie A i B,
- liczba podmiotów gospodarczych w gminie A i B,
- struktura branżowa podmiotów gospodarczych w gminie A i B (wg Polskiej Klasyfikacji Działalności)
- dochód na mieszkańca w gminie A i B, struktura źródeł dochodów,
- gęstość dróg utwardzonych w gminie A i B,
- odległość od miasta wojewódzkiego stolicy gminy A i B,
- wielkość i struktura przychodów budżetu gminy A i B,
- wielkość i struktura wydatków budżetu gminy A i B,
- ilość połączeń komunikacji publicznej na dobę w stolicach gmin A i B
no i obowiązkowo inne rzeczy wymienione w informatorze. Będziesz miała sporo obliczeń (właściwie powinny być dość proste -przeliczanie na procenty głównie do struktur), sporządzania tabelek, wykresów itp.
Wg mnie Twój plan działania to:
- jakie rozdziały po kolei,
- punkt po punkcie co napiszę w rozdziałach,
- zdobycie danych liczbowych i analiza - przeliczenie, tabelki, wykresy,
- opisanie wyników tych badań,
- i cała reszta - jakieś plusy i minusy, wady i zalety, bariery i czynniki atrakcyjności, opisy pokrótce tych największych firm, krótka charakterystyka tych gmin na początku.
Polecam Ci też wykorzystać analizę SWOT - Mocne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia dla obu gmin.

Mam nadzieję, że Cię to nie przeraziło. Jest to całkiem fajny temat, taki analityczny Wink Oczywiście nie musisz robić tego wszystkiego co Ci wypisałem, ale ważne, aby nie zabrakło czegoś, co jest wymienione w informatorze. Powodzenia!

Aha - warto gdzieniegdzie wplątać własne dygresje, wnioski, refleksje, przemyślenia, próby oceny.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-10-2014 21:49 przez qmate. Edit Reason: N/A)
08-10-2014 21:44
smilebroadly Offline
Nieobecny

(08-10-2014 21:44)qmate napisał(a):  Ale co konkretnie byś chciała wiedzieć? Zajrzałem do informatora i tak dość sporo tam podpowiadają. Podają skąd możesz wziąć dane do analizy (bank danych lokalnych), co wziąć pod uwagę przy analizie. Możesz poprosić w urzędach gmin o udostępnienie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, tam też powinnaś coś znaleźć. Kiedy już będziesz miała dane, to trzeba je opracować. Porównać wartości bezwzględne, może niektóre poprzeliczać na wartości przypadające na 1 mieszkańca lub jednostkę powierzchni, zrobić tabelki, sporządzić wykresy przedstawiające różne struktury np. strukturę zatrudnienia w gminie A i B. To co mi przychodzi na myśl tak bez ładu i składu, musiałabyś sobie to uporządkować jakoś:
- liczba ludności w gminie A i B,
- struktura wykształcenia ludności w gminie A i B,
- liczba (odsetek) pracujących w gminie A i B,
- bezrobocie w gminie A i B,
- struktura wiekowa ludności w gminie A i B,
- liczba podmiotów gospodarczych w gminie A i B,
- struktura branżowa podmiotów gospodarczych w gminie A i B (wg Polskiej Klasyfikacji Działalności)
- dochód na mieszkańca w gminie A i B, struktura źródeł dochodów,
- gęstość dróg utwardzonych w gminie A i B,
- odległość od miasta wojewódzkiego stolicy gminy A i B,
- wielkość i struktura przychodów budżetu gminy A i B,
- wielkość i struktura wydatków budżetu gminy A i B,
- ilość połączeń komunikacji publicznej na dobę w stolicach gmin A i B
no i obowiązkowo inne rzeczy wymienione w informatorze. Będziesz miała sporo obliczeń (właściwie powinny być dość proste -przeliczanie na procenty głównie do struktur), sporządzania tabelek, wykresów itp.
Wg mnie Twój plan działania to:
- jakie rozdziały po kolei,
- punkt po punkcie co napiszę w rozdziałach,
- zdobycie danych liczbowych i analiza - przeliczenie, tabelki, wykresy,
- opisanie wyników tych badań,
- i cała reszta - jakieś plusy i minusy, wady i zalety, bariery i czynniki atrakcyjności, opisy pokrótce tych największych firm, krótka charakterystyka tych gmin na początku.
Polecam Ci też wykorzystać analizę SWOT - Mocne strony, słabe strony, szanse i zagrożenia dla obu gmin.

Mam nadzieję, że Cię to nie przeraziło. Jest to całkiem fajny temat, taki analityczny Wink Oczywiście nie musisz robić tego wszystkiego co Ci wypisałem, ale ważne, aby nie zabrakło czegoś, co jest wymienione w informatorze. Powodzenia!

Aha - warto gdzieniegdzie wplątać własne dygresje, wnioski, refleksje, przemyślenia, próby oceny.

O rany! nie wiem co powiedzieć! jesteś niesamowity! Smile)
Jeśli chodzi o mnie to ja mam głównie problem ze spisem treści, początkiem pracy i samym rozmieszczeniem poszczególnych punktów, chciałabym już zacząć wykorzystywać zdobyte informacje ale niestety początek mi na to nie pozwala..
09-10-2014 15:49
qmate Offline
Student

Ja bym zaczął od bardzo krótkiego, zwięzłego opisu wybranych gmin. Takie najważniejsze, najbardziej charakterystyczne dla nich cechy. Nie więcej niż kilka zdań o każdej. I zaraz potem dlaczego je wybrałaś.
Potem może rozdział o ludnościowych uwarunkowaniach rozwoju gmin - wykształcenie, struktura wiekowa, pracujący, bezrobocie, źródła utrzymania itp.
Następnie coś o firmach tam działających, instytucjach - ile ich jest, jakie branże (proponuję wykres kołowy), kto daje najwięcej miejsc pracy (kilka największych firm/instytucji zwięźle opisać jak przykazuje informator).
Potem budżety gmin, porównanie wielkości i struktury wpływów i wydatków, jakieś własne dygresje może, opinie w której gminie urzędnicy przeznaczają więcej środków na jakieś proinwestycyjne rzeczy, ile pozyskują pieniędzy z UE i na co je przeznaczają, która z gmin wydaje więcej pieniędzy na rzeczy "na teraz" a która bardziej myśli przyszłościowo
Potem może coś o czynnikach atrakcyjności i barierach hamujących rozwój gminy - tutaj wcisnąłbym np. dostępność komunikacyjną (punkt 4 informatora)
A na zakończenie dałbym wspomnianą już przeze mnie analizę SWOT - myślę, że ładnie by to wszystko spięła i podsumowała.

Aczkolwiek przemyśl wszystko jeszcze i skonsultuj z nauczycielem, bo przyznaję, że nie jest to przeze mnie jakoś dogłębnie przemyślane.
09-10-2014 19:01
smilebroadly Offline
Nieobecny

(09-10-2014 19:01)qmate napisał(a):  Ja bym zaczął od bardzo krótkiego, zwięzłego opisu wybranych gmin. Takie najważniejsze, najbardziej charakterystyczne dla nich cechy. Nie więcej niż kilka zdań o każdej. I zaraz potem dlaczego je wybrałaś.
Potem może rozdział o ludnościowych uwarunkowaniach rozwoju gmin - wykształcenie, struktura wiekowa, pracujący, bezrobocie, źródła utrzymania itp.
Następnie coś o firmach tam działających, instytucjach - ile ich jest, jakie branże (proponuję wykres kołowy), kto daje najwięcej miejsc pracy (kilka największych firm/instytucji zwięźle opisać jak przykazuje informator).
Potem budżety gmin, porównanie wielkości i struktury wpływów i wydatków, jakieś własne dygresje może, opinie w której gminie urzędnicy przeznaczają więcej środków na jakieś proinwestycyjne rzeczy, ile pozyskują pieniędzy z UE i na co je przeznaczają, która z gmin wydaje więcej pieniędzy na rzeczy "na teraz" a która bardziej myśli przyszłościowo
Potem może coś o czynnikach atrakcyjności i barierach hamujących rozwój gminy - tutaj wcisnąłbym np. dostępność komunikacyjną (punkt 4 informatora)
A na zakończenie dałbym wspomnianą już przeze mnie analizę SWOT - myślę, że ładnie by to wszystko spięła i podsumowała.

Aczkolwiek przemyśl wszystko jeszcze i skonsultuj z nauczycielem, bo przyznaję, że nie jest to przeze mnie jakoś dogłębnie przemyślane.

To mój wstępny spis treści:

Spis Treści

1. Wprowadzenie
1.2. Charakterystyka regionu w którym znajdują się obie gminy
1.3. Charakterystyka dwóch gmin
2. Metody badawcze

2.1 Prace terenowe
2.2 Prace kameralne
3. charakterystyka środowiska przyrodniczo-geograficznego dwóch gmin
3.1 Położenie geograficzne
3.2 Budowa geologiczna
3.3 Ukształtowanie terenu
3.4 Warunki klimatyczne
3.5 Sieć rzeczna
3.6 Gleby
3.7 Szata roślinna i zwierzęca
4 Charakterystyka społeczno-ekonomiczna gmin
4.1 Liczba ludności
4.2 Struktura wykształcenia ludności
4.3 Liczba pracujących
4.4 Bezrobocie w gminach
4.5 Struktura wiekowa ludności
4.6 Liczba podmiotów gospodarczych
4.7 Opis największych podmiotów gospodarczych
4.8 Struktura branżowa podmiotów gospodarczych
4.9 Dochód na jednego mieszkańca
4.10 Struktura źródeł dochodów
4.11 Gęstość dróg utwardzonych
4.12 Odległość od miasta wojewódzkiego stolic gmin
4.13 Wielkość i struktura przychodów budżetu gmin
4.14 Wielkość i struktura wydatków budżetu gmin
4.15 Porównanie przeznaczanych środków na proinwestycyjne wydatki
4.15 Ilość połączeń komunikacji publicznej na dobę w stolicach gmin
4.16 Czynniki atrakcyjności i bariery hamujące rozwój gminy
5. Możliwy rozwój gmin
5.1 Analiza SWOT
6. Podsumowanie
Bibliografia
Spis załączników
Spis rycin
Spis tabel
Spis fotografii

chciałabym zapytać czy wszystkie informacje w nim zawarłam, co jeszcze dodać a co jest nie potrzebne? + mam problem jak to podzielić na działy żeby wszystko było ładnie uporządkowane bo na razie mam w nim bardzo dużo chaosu, i bałaganu.. ;(

Pomóżcie mi to wszystko ładnie uporządkować...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-10-2014 19:32 przez smilebroadly. Edit Reason: )
13-10-2014 18:59
qmate Offline
Student

Jak na pracę o takiej objętości to zdecydowanie zbyt szczegółowy podział. Za dużo podrozdziałów (nie w tym sensie, że czegoś nie musi być, tylko nie trzeba robić tylu podrozdziałów, bo niektóre kwestie opiszesz pewnie dość krótko i po prostu śmiesznie wyglądają podrozdziały, które składają się z pięciu zdań). Poza tym w tak niedługiej pracy trzeba bardzo uważać, żeby nie rozpisywać się o nieistotnych kwestiach. Punkt 1.2. zbędny.

1. Pracę zacznij od rozdziału od bardzo krótkiego i zwięzłego opisu obu gmin. Ale bez podrozdziałów tutaj, o klimacie, geologii, rzeźbie, wodach i glebach naprawdę po dwa czy trzy zdania do każdej gminy, chyba że któryś z elementów ma istotne znaczenie dla gospodarki gminy (np. bogate złoża, jezioro o dużym znaczeniu turystycznym itp.). Te informacje odpowiadałyby Twojemu punktowi 1.3. W tym samym rozdziale w kilku zdaniach dlaczego te a nie inne gminy wybrałaś i porównujesz. Aha - na samym początku opis położenia.

2. Metody badawcze jak najbardziej.

3. Z punktu 3 bym zrezygnował. Elementy środowiska przyrodniczego opisałaś już przecież krótko w rozdziale 1. Tyle wystarczy moim zdaniem, bo inaczej ta praca miałaby znamiona jakiejś porównawczej monografii (opracowania ogólnego) a tu ma być nacisk na geografię społeczno-ekonomiczną. No chyba że w Twoich gminach jakieś elementy przyrody odgrywają ważną rolę w gospodarce, o czym już wcześniej pisałem - ale wtedy skupiłbym się na tym w rozdz. 1.

4. Ludnościowe uwarunkowania rozwoju gmin - tutaj punkty 4.1 - 4.5 oraz 4.9 i 4.10 ale ja tego na podrozdziały bym nie dzielił.

5. Funkcjonujące podmioty gospodarcze - 4.6 - 4.8.

6. Porównanie budżetów gmin - 4.13 - 4.15 - Tutaj jeszcze wielkość (w zł) oraz zmienność dochodów - czy na przestrzeni 10 lat dochody rosną czy maleją, jakie źródła dochodów rosną, jakie maleją, no i fundusze unijne!

7. Czynniki atrakcyjności inwestycyjnej (7.1) i bariery hamujące rozwój (7.2). Na więcej podrozdziałów bym nie dzielił. Tutaj opisałbym 4.11, 4.12., 4.16. Zależnie czy uznasz, że jest w tych kwestiach dobrze lub źle to wrzucasz do 7.1 lub 7.2. No i dużo dużo dużo własnych przemyśleń (cyt. z informatora: Dokonaj własnego porównania barier i czynników rozwoju obydwu gmin"). Możesz np. napisać że w gminie A atrakcyjne inwestycyjnie jest lepsze wykształcenie mieszkańców, zaś w gminie B to, że są ubożsi i prawdopodobnie podejmą pracę oczekując mniejszego wynagrodzenia. Albo że rozwój hamować może brak kanalizacji w gminie B. Albo że rozwój w gminie A może przyspieszyć planowana droga ekspesowa. Albo że w gminie B hamulcem rozwoju jest wysoki poziom wód gruntowych (tereny podmokłe). Albo że w gminie A inwestorów mogą przyciągnąć nowe drogi. Albo jest tam wiele nieużywanych budynków. Albo stary nieczynny dworzec można na coś przerobić - to jest punkt, w którym musisz się bardzo wykazać! To już Twoja praca.

8. Analiza SWOT - może być jednocześnie podsumowaniem.

i bibliografia i te spisy.

Moja propozycja spisu oparta jest na informatorze. Zajrzyj do niego! Nie wiem czy ująłem wszystko, ale zostawiam to już Tobie do sprawdzenia.
http://www.olimpiadageograficzna.edu.pl/...emat-C.pdf

Pamiętaj - INFORMATOR, bo odnoszę wrażenie, że nie za często tam nie zaglądasz

Co do dostępności komunikacyjnej to nie tylko gęstość dróg i połączenia komunikacji publicznej. Może w jednej z gmin jest kolej a w innej nie ma? Może w jednej z gmin jest droga krajowa, albo jest w obu, a może nawet ekspresówka/autostrada? Może jedna jest zgazociągowana a druga nie jest? Pomyśl też o tym, aby ta dostępność komunikacyjna to nie były tylko drogi.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-10-2014 22:01 przez qmate. Edit Reason: N/A)
13-10-2014 21:07
era9889 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 4
WitamSmile
Przepraszam, że nie załozyłem swojego wątku ale mam pytanie odnośnie tego samego konkursu Tongue

Moim pierwszym rodziałem będzie położenie obu gmin.
Na jakiej zasadzie to rozpisać?

1.Położenie gmin
i opisywać mam najpierw jedną gminę następnie drugą czy lepiej byłoby to zrobić w ten sposób:
1.Położenie gmin
1.1 Polożenie gminy X
1.2 Położenie gminy Y

Pozdrawiam Smile
14-10-2014 18:20
qmate Offline
Student

Ja bym zrobił bez podrozdziałów. Powtórzę, że w pracy, która ma liczyć 15 stron czystego tekstu, nie może być zbyt wielu rozdziałów i podrozdziałów, 7 czy 8 rozdziałów to już max.
15-10-2014 00:03
era9889 Offline
Nieobecny

Czy ktos orientuje gdzie mogę znaleźć informacje o strukturze wykształcenia ludności gmniy Wink?
02-11-2014 09:07
saa Offline
Uczeń

Ilość postów: 43
Nie bawcie się w podrozdziały, to nie ma sensu ! Jeśli treść będzie w porządku, to osoba z komisji na pewno nie będzie patrzyć, czy to jest rozdział czy podrozdział .. Skupcie się na treści ! Aaaa, i lepiej napisać więcej niż mniej.
Jak pisałam w tamty roku, to tekstu pisanego wyszło mi równe 15 stron, ale jak zmieniłam czcionkę, na tą, która jest podana w informatorze, to wyszło tego objętościowo więcej. Nic nie skracałam , a udało mi się dostać do II etapu.

Jeśli chodzi o naukę ... Czego się nie nauczycie, i tak dadzą to, czego wgl nie powtarzaliście. Serio !!
Liczy się wiedza, ale przede wszystkim oczytanie. Vademecum i podręczniki do geo mało dadzą. I dobry atlas to podstawa, z resztą ogarnijcie testy z poprzednich lat Smile
W tamtym roku na finale Ci, którzy układali testy przeszli samych siebie .. Ciekawe , jak będzie teraz Wink

W każdym razie powodzenia !!

Aaaa, i OG to świetna sprawa !! Tytuł finalisty daje dużo korzyści, od 100% z matury do różnych stypendiów Wink a zawody finałowe będę pamiętać długo, długo Big Grin
Gdybym mogła, to jeszcze raz wzięłabym udział Big Grin
05-11-2014 23:17
era9889 Offline
Nieobecny

Mógłby ktoś pomóc z barierami i czynnikami rozwoju Wink?
Będę wdzięczny za przykłady, te od @qmate już przeanalizowałem Smile
10-11-2014 17:17
nie-idealna895 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Witam wszystkich w przerwie wakacyjnej!
W związku ze zbliżającą się matura i nadmiarem obowiązków postanowiłam już teraz pomyśleć o olimpiadzie ale kompletnie nie mam pojęcia jak się za to zabrać..

Wybrałam temat C:
"Charakterystyka zmian w strefie podmiejskiej na przykładzie wybranej wsi. "
tutaj jest informator:
http://www.olimpiadageograficzna.edu.pl/...rmator.pdf

tylko że mam problem ze spisem treści, jakimś sensownym rozmieszczeniem punktów, i głównie z początkiem pracy..

Byłbym bardzo wdzięczna za wszelką pomoc kochani!
20-07-2015 12:34
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!