Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ratujmy dolinę
Autor Wiadomość
toxic Offline
Uczeń

Ilość postów: 43
Reputacja: 0
ratujmy dolinę
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/0...91896.html

Na pewno wielu z Was spotkało się z tą akcją, pewnie już złożyło podpisy, no ale jakby ktoś ogapił to proszę zwróćcie uwagę.
Osobiście zazwyczaj nie popieram takich akcji, raczej kojarzą mi się z zabawami internautów, ale tę potraktowałem poważnie. Nie może być tak, że człowiekowi wydaje się że jest absolutnym władcą Ziemii, kawałka całego wszechświata i może doszczętnie zniszczyć wszystko, aby tylko móc prowadzić działalność gospodarczą. Przecież to jest myślenie na krótką metę! Zamiast do rozwoju społeczeństwa, może prowadzić powoli do jego destrukcji.
Zresztą ta cała inwestycja jest niezgodna z prawem europejskim, a chyba należymy do UE, w tym jest widziana szansa na rozwój kraju, a więc nie możemy sobie chyba pozwolić na samowolę i pogwałcenie norm, jakich zgodziliśmy się przestrzegać?
Wystarczy tylko nieco przesunąć obwodnicę, tym samym pogodzić interesy stron (koszt inwestycji byłby podobny, a w alternatywnym rozwiązaniu można by się starać jeszcze o dofinansowanie z pieniędzy unijnych, bo przy obecnej opcji nie ma na to szans, mogą nawet pojawić się kary).

Decyzja już zapadła (budowa ma ruszyć w sierpniu), rząd nie chce od niej odstąpić, nadzieja tkwi w tej petycji.
20-07-2006 23:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Nowaker Offline
Administrator

Ilość postów: 254
Reputacja: 5

Z jednej strony - nie niszczmy natury.
Z drugiej strony - narzekamy na polskie drogi, że są nieprzejezdne, z dziurami, i bardzo ich mało.

Nie można być z jedną "d" na dwóch weselach.

Najlepiej by było, gdyby obwodnicę nieco przesunąć i nie niszczyć natury. Ale jeśli się nie da - to co wtedy? Trzeba budować, innej rady nie ma.

Pozdrawiam,
Nowaker
Portal geograficzny GeoZone - geografia

22-07-2006 11:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
ol Offline
Uczeń

Ilość postów: 40

no ale przecież rzecz w tym, ze właśnie sie da...

Pozdrawiam, ol
24-07-2006 12:42
Amant Wszech Czasów Offline
Uczeń

Ilość postów: 30

Nowaker napisał(a):Z jednej strony - nie niszczmy natury.
Z drugiej strony - narzekamy na polskie drogi, że są nieprzejezdne, z dziurami, i bardzo ich mało.

Nie można być z jedną "d" na dwóch weselach.

Najlepiej by było, gdyby obwodnicę nieco przesunąć i nie niszczyć natury. Ale jeśli się nie da - to co wtedy? Trzeba budować, innej rady nie ma.
Ropa kaput zrobi i obwodnica przestanie być potrzebna Tongue .

Pozdrawiam, Amant Wszech Czasów
21-08-2006 13:56
dracusia Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2

Ja też jestem z tymi, którzy chcę uratować tę dolinę. Wiem, ze drogi są nam potrzebne, ale należy równiez pamiętać o tych pięknych terenachSmile.

Pozdrawiam, dracusia
30-09-2006 19:47
PrawyAkapit Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 64

Decyzja władz jest szerze mówiąc chora.
Nie rozumiem dlaczego opierają się na tym że już jest za dużo zrobione by ckolowiek cofnać
Cofnąc to nie bezie można jeśli zniszczymy ekosystem !
Czy człowiek ma prawo niszczyć nature?
Ozywiscie ze nie !

Zgadzam się z tobą toxic, powinniśmy się starać ochronić to cenne miejsce.
W zamian za to mozemy dostać nawet dofinansowanie do tej drogi.
Władze owego wojewódtwa postępują nieracjonalnie

Mieszkańcy miasta mówią że tiry im przeszkdzają w spokojnym zyciu w miescie
A co ma powiedziec tysiące zwierząt które za ich drogę zapłacą życiem ?

"If you worry about the weather, you picked a wrong place to stay"
16-02-2007 23:03
Krzychu Offline
Licealista

Ilość postów: 151

Mnie się wydaje że sprawa jest do przemyślenia. Rozumiem że mieszkańcy Augustowa chcą jak najszybciej oddalenia ruchu od ich domow. Ale jakim kosztem! Czy nikt naprawdę nie zauważa że nasz kraj mógłby zarabiać krocie na turystyce, dzięki takim miejsco jak Dolina Rospudy! Wydaje mi się że przesunięcie drogi o parę kilometrów nie zwiększy nakładów finansowych aż o tyle żeby niszczyć Doline. Zwłaszcza że jest tam obszar chroniony!
Ja jestem przeciwko budowie drogi w tamtym miejscu!

Aby dojść do źródła, trzeba iść pod prąd, pod górę.
17-02-2007 20:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
kamil876 Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 79

Krzychu napisał(a):Mnie się wydaje że sprawa jest do przemyślenia. Rozumiem że mieszkańcy Augustowa chcą jak najszybciej oddalenia ruchu od ich domow. Ale jakim kosztem! Czy nikt naprawdę nie zauważa że nasz kraj mógłby zarabiać krocie na turystyce, dzięki takim miejsco jak Dolina Rospudy! Wydaje mi się że przesunięcie drogi o parę kilometrów nie zwiększy nakładów finansowych aż o tyle żeby niszczyć Doline. Zwłaszcza że jest tam obszar chroniony!
Ja jestem przeciwko budowie drogi w tamtym miejscu!

Całkowicie cię popieram, górą zrównoważony rozwój!
17-02-2007 21:54
charlie Offline
Wielki Szogun

Ilość postów: 454

Mnie zastanawia jedno: skoro istnieje (lub mogłoby zaistnieć) rozwiązanie kompromisowe - przesunięcie placu budowy o parę kilometrów - które zadowoliłoby raczej obie strony, to dlaczego do jasnej cholery się jego nie zastosuje?

PrawyAkapit napisał(a):Mieszkańcy miasta mówią że tiry im przeszkdzają w spokojnym zyciu w miescie
A co ma powiedziec tysiące zwierząt które za ich drogę zapłacą życiem ?
Sorry, ale "wkurza" mnie takie podejście. Jest po prostu trochę infantylne. Trzmielojad albo wydra europejska nie powie na ten temat nic, bo zwyczajnie nie umie gadać i co by tu nie mówić - zwierzęta (jakkolwiek okrutnie by to zabrzmiało) nie posiadają czegoś takiego jak świadomość własnej egzystencji, uczuć (tu można troszkę polemizować, ale osobiście twierdzę, że uczuć nie mają; uczuć wyższych to na pewno nie) czy też umiejętności analizy przyczynowo-skutkowej. Zasługują na nasz szacunek i powinniśmy robić wszystko, aby chronić faunę i florę, bo to ona nadaje światu tyle piękna i nosi w sobie pierwiastek Raju. Ich wartość jest nieoceniona. Ale absolutnie nie upoważnia to nikogo do postawienia znaku równości między człowiekiem a zwierzęciem. Oczywiście, że problem bezdomnych, wychudzonych i niewinnych psiaków jest zasmucający i potrzebuje z naszej strony działania, ale nigdy nie może być ważniejszy - albo chociażby równie ważny - od bezdomności wśród ludzi. To człowiek jest panem roślin i zwierząt, nie one jego. Jego wielkim obowiązkiem jest ich stała, ochrona i franciszkańska wręcz miłość wobec nich, ale nadrzędną istotą jest właśnie człowiek.
PrawyAkapicie, pomyśl co dokładnie oznacza w Twojej wypowiedzi "TIRy przeszkadzają w spokojnym życiu w mieście". Pomyśl co to za komfort mieszkać przy jednej z głównych tras tranzytowych w kraju. Miasto jest przedzielone drogą jak jakimś rwącym, nieokiełznanym potokiem. To tak jakby Twój sąsiad (zakładając, że mieszkasz w bloku) cały rok robił w swoim domu remont, wiercił, pukał, stukał, trzaskał głośno i nieustannie, w dzień a nawet nocą. Pomyśl jak by wyglądało Twoje życie: tylko się wyprowadzać gdzie pieprz rośnie! Na pewno też rzeczona trasa tranzytowa nie jest zbyt zachęcająca dla licznych turystów - w końcu Augustów to uzdrowisko, i to całkiem niemałe. Na drogi oddechowe, które leczą głównie tutejsi kuracjusze, "ciężarówowe" spaliny zbawiennego wpływu raczej nie mają. W Augustowie potrzeba budowy porządnej obwodnicy jest dużo, dużo bardziej nagląca niż w większości polskich miast. Zresztą tak czy kwak musi być wybudowana jako część przyszłej Via Baltiki, która kiedyś w końcu zostanie zbudowana (chociaż nie wiem, czy dożyję Tongue ) i będzie przebiegać jeżeli nie przez Dolinę Rospudy, to przez inne, również bardzo cenne przyrodniczo tereny.

jak to mówią daltoniści: "życie jest jak tęcza - raz białe, raz czarne"

"bo całe życie jest funkcją"
18-02-2007 00:31
Krzychu Offline
Licealista

Ilość postów: 151

Jasne że potrzeba w Polsce nowych dróg! Wiadomo że budowa nowej drogi zawsze ciągnie za sobą zniszczenie przyrody. A człowiek jako gospdarz ziemi wybiera tereny i je przekształca, czy to pod drogę, zakład przemysłowy czy osiedle mieszkaniowe. Ale to także człowiek objął ochroną pewne miejsca o szczególnej wartości przyrodniczej. I nie uczynił tego po to aby ktoś po nim zbudował tam drogę!
Drogę można poprowadzić inną drogąSmile Licze że da się znaleźć wyjście kompromisowe, bo takowe na pewno istnieje.

Aby dojść do źródła, trzeba iść pod prąd, pod górę.
18-02-2007 17:01
ol Offline
Uczeń

Ilość postów: 40

Cytat:to dlaczego do jasnej cholery się jego nie zastosuje?

Pewnie ta alternatywna droga przebiegałaby w pobliżu działki (albo wręcz przez nią) kogoś ważnego :>

Z resztą po co się przejmować, dolina Rospudy została stworzona przez człowieka, więc niebawem wybudujemy sobie taką pod warszawa Tongue

Pozdrawiam, ol
18-02-2007 18:32
toxic Offline
Uczeń

Sytuacja jest patowa. Przez ten okres, od kiedy zainicjowałem ten wątek lekko zrewidowałem swój pogląd na temat budowy tej feralnej obwodnicy. Moim skromnym zdaniem osoba, która jednoznacznie opowiada się za którąś ze stron wykazuje ogromne pokłady ignorancji. Nie można lekceważyć tego skrawka naprawdę dzikiej przyrody, ale nie można również ignorować zdań tych kilku tysięcy ludzi, którzy najbardziej cierpią z powodu braku obwodnicy.
Nie wiem jak Wy, ale ja teraz nie potrafię znaleźć optymalnego rozwiązania w tej sprawie, pod którym mógłbym się podpisać obiema rękoma. Politycy niby coś wspominają na temat referendum, które ma definitywnie rozwiążać ten problem, cały ciężar odpowiedzialności zrzucając na mieszkańców województwa podlaskiego (jak wiadomo prawdziwy biurokrata nigdy nie weźmie na siebie odpowiedzialności). Jeden polityk zaproponował nawet krajowe referendum (oczywiście lewicowy), pomysł naprawdę idiotyczny, niestety nie zdążył wspomnieć kto za to zapłaci.
Alternatywne rozwiązanie, omijające obszry chronione też ciężko będzie wprowadzić w życie z powodu olbrzymich kosztów z tytułu zmiany planów, (chociaż wtedy można będzie liczyć na pieniądze z UE), oraz znowu długiego oczekiwania na inwestycje.
Temat naprawdę kontrowersyjny, na który nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
25-02-2007 03:19
scitenmark Offline
Student

Ilość postów: 287

mysle, ze nie powinienes mowic o pokladach ignorancji itp. w kontekscie opowiedzenia sie po ktorej ze stron, bo rownie mozna powiedziec ze sam masz poklady ignorancji, bo co tam, bo nie mozesz zadecydowac i rozstrzygnac itp.

no i nie lubie jak ktos mowi teksty w stylu "oczywiscie z lewicy", "wiadomo, prawica", "jak zwykle czarni" itp. Big GrinBig Grin

Pozdro, scitenmark :D
25-02-2007 13:57
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Ilość postów: 2 236
Reputacja: 8

scitenmark napisał(a):no i nie lubie jak ktos mowi teksty w stylu "oczywiscie z lewicy", "wiadomo, prawica", "jak zwykle czarni" itp. Big GrinBig Grin

scitenmark, zapomniałeś jeszcze o Żydach i masonach! Tongue

Chrońmy Rospudę! A naszego wspaniałego ministra środowiska, co przesuwa obwodnicę Warszawy tak, aby nie przechodziła obok jego willi, a nie martwi się tym, co naprawdę cenne, na szafot !

http://centruminicjatyw.org
http://olimpiadageograficzna.edu.pl
25-02-2007 16:32
toxic Offline
Uczeń

scitenmark napisał(a):mysle, ze nie powinienes mowic o pokladach ignorancji itp. w kontekscie opowiedzenia sie po ktorej ze stron, bo rownie mozna powiedziec ze sam masz poklady ignorancji, bo co tam, bo nie mozesz zadecydowac i rozstrzygnac itp.

Niestety masz rację z tą ignorancją, wg mojego toku myślenia brak opowiedzenia po którejś ze stron też może być ich lekceważeniem, i to dwóch na raz. Ale naprawdę trudno jest mi jest mi coś konkretnego w tym konflikcie teraz wyrazić.

Cytat:no i nie lubie jak ktos mowi teksty w stylu "oczywiscie z lewicy", "wiadomo, prawica", "jak zwykle czarni" itp. Big GrinBig Grin

Oczywiście nadmierne uogólnienia są złym rozumowaniem, typowym "pójściem na łatwiznę", ale to niewątpliwie był Pan z lewicy, a dla lewicy typowe są pewne zachowania i pewne deklaracje, które być może wydają się być społecznie sprawiedliwe (dzięki zastosowanej demagogii), ale po bliższym przyjrzeniu zawsze najwięcej traci przeciętny człowiek, zawsze wiąże się to z wyjmowaniem pieniędzy z jego kieszeni i z zamachem na jego wolność. No, ale każdy może mieć własne zdanie na ten temat&

Chociaż tym wątku od polityki ciężko będzie uciec, wszak decyzja o inwestycji wyszła z kręgów rządowych, a całe to obecne larum wokół obwodnicy też ma duże konotacje polityczne, to rozwodzenie się nad polityką w takiej formie nie ma większego sensu, to jest forum o geografii, kończę off topic Smile.
26-02-2007 01:54
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!

Skocz do: