Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Realna prognoza na maturę 2013 :]
Autor Wiadomość
gohan Offline
Nieobecny

Ilość postów: 9
Reputacja: 0
Realna prognoza na maturę 2013 :]
Witam, jestem absolwentem i zrobiłem sobie rok przerwy bo natchnęło mnie, że jednak to geografia jest tym kierunkiem w który chcę strzelać.Chciałbym zdawać geografię rozszerzoną a jedyne co mam to bardzo dużo wolnego czasu i repetytorium Grega. Jakie są szansę na bardzo dobry wynik ? ( około 70-80 %) Mam niezły zapał i bardzo dobrą pamięć. W tym samym czasie będę uczył się by poprawić matematykę rozszerzoną i prawdopodobnie będę pisał informatykę. Myślę, że jestem w stanie to niejako pogodzić. Co sądzicie ? Jeśli uważacie, że to jest realne to bardzo bym chciał abyście mi coś polecili i powiedzieli mniej więcej jak mam się jej uczyć. Dzięki wam wielkie z góry Big Grin
28-09-2012 01:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
pisk35 Offline
Doktor hab.

Ilość postów: 1 115
Reputacja: 11
RE: Realna prognoza na maturę 2013 :]
Powiem ci tak..nie ma rzeczy niemożliwych (no moze coś by się znalazłoTongue)...jeżeli to co piszesz jest prawda to jest juz cos..dobra pamięć jest przydatna do wkuwania masy pamieciowych rzeczy..jednak musisz pocwiczyc i porobic zadania problemowe - bo takich jest sporo na poziomie rozszerzonym...wiec polecilbym ci poszperac po necie w poszukiwaniu arkuszy z ubiegłych lat...mozesz zainwestowac także w jakiś zbiór zadań...(nie polece ci żadnego bo maturę zdawałem 3 lata temu)...także życze powodzeni i aby ten zapał nie zmalał do maja 2013Smile

Geomania...niektórych już złapało:D
28-09-2012 05:55
gohan Offline
Nieobecny

Na razie mój plan wygląda tak, że pouczę się z tego repetytorium co mam i będę rozwiązywał arkusze tak jak mówisz tylko nie wiem czy to wystarczy na napisanie Gegry na te 70-80 %
28-09-2012 11:46
annakup1989 Offline
Student

Ilość postów: 250
Reputacja: 6
Moim zdaniem spokojnie można zaliczyć geo na poziomie 80% i wzwyż na rozszerzeniu. Zgadzam się z pisk35, że jest dużo zagadnień problemowych, ale w większości nie są one trudne i w łatwy sposób można zdobyć dzięki nim punkty. O dziwo uważam, że matura z geo na poziomie rozszerzonym jest łatwiejsza niż na podstawie! Zgadzacie się ze mną?

Skoro masz dużo czasu to na pewno (będąc na Twoim miejscu) przyjęłabym strategię "tematyczną", tj. uczyła się działami, zagadnieniami itp.

Na pewno przypomniałabym sobie:
1. Mapę (czytanie mapy, sygnatury, rodzaje skal, zadania na przeliczanie skali, najważniejsze krainy geograficzne, ważna jest też znajomość mapy politycznej itp.)
2. Zadania na górowanie Słońca (kiedy, gdzie i pod jakim kątem zapadają promienie słoneczne w czasie górowania) i czas
3. Różne, podstawowe parametry (np. obwód Ziemi, promień, odległość od Słońca, Księżyca, kąty nachylenia, powierzchnie kontynentów, największe depresje, głębokości ppm, najwyższe szczyty i takie tam)
4. Procesy endo i egzogeniczne (na bank!)
5. Okręgi przemysłowe w Polsce i na świecie oraz surowce
6. Najważniejsze uprawy w Polsce i na świecie (gdzie, co i ile; najwięksi producenci)
7. Najważniejsze organizacje polityczne i gospodarcze, najważniejsi ich członkowie
8. Konflikty zbrojne, ogniska zapalne
9. Religie świata (w jakim państwie jaka dominuje religia; jaka religia ma największą ilość wyznawców; gdzie islam sunnicki, a gdzie szyicki)
10. Rasy ludzkie (umieć wymienić i wskazać najważniejsze cechy) i ludy świata, plemiona
11. Pojęcia typu PKB, PNB, HDI, HPI, brain drain...
12. Największe porty morskie (ewentualnie rzeczne) w Polsce i na świecie

Dobrym pomysłem jest przejrzenie matur z poprzednich lat

Peace for ever.
28-09-2012 12:55
Marnol Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Geografia to przede wszystkim logiczne myślenie, dodałebym to na szczycie listy annakup1989

studio graficzne poznań
02-10-2012 11:20
gohan Offline
Nieobecny

No logicznego myślenia nie da się sobie przypomnieć xD

PS Dziękuję za rozpiskę na pewno się przyda Big Grin
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-10-2012 14:56 przez gohan. Edit Reason: )
02-10-2012 14:55
Taby Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Co fakt to fakt logicznego myślenia nie da sobie przypomnieć, ale można potrenować Tongue

architekt kraków
03-10-2012 13:36
martag1410 Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 18
ja wlaśnie powtarzam sobie atmosfere, pytanie: czy musze znać ośrodki baryczne stałe i sezonowe? :O Nie mam pojęcia... a w podeczniku pwn mam dwie mapki z rozmeiszczeniem ich. Smile
08-10-2012 21:06
martag1410 Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 18
ja wlaśnie powtarzam sobie atmosfere, pytanie: czy musze znać ośrodki baryczne stałe i sezonowe? :O Nie mam pojęcia... a w podeczniku pwn mam dwie mapki z rozmeiszczeniem ich. Smile
08-10-2012 21:06
Anglik Offline
Nieobecny

Ilość postów: 4
przy geografi to akurat fakt, że trzeba dużo rzeczy zapamiętać pamięciowo albo wykuć na "blachę" albo jakoś sobie na zasadzie skojarzeń zapamiętać.

angielski online
22-01-2013 13:16
marcelina37 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 5
ja zdawalam mature z geografii dwa lata temu, nie wiem jakie rady moge wam dac, duzo zalezy od szczescia, ale im wiecej zrobicie zdan z arkuszow tym lepiej dla was, bo jak wiadomo, zadania sa do siebie podobne chodzi o schematy rozwiazn Wink
24-01-2013 17:37
stylowoo Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
Hej, pisałam rozszerzoną maturę z geografii rok temu, zdałam ją na 87 procent. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to mogę sprzedać wszystkie materiały z jakich korzystałam, mianowicie:
Janusz Stasiak, Zbigniew Zaniewicz- Matura 2010 Vademecum
Ewa Jaworska, Piotr Jaworski- Repetytorium ( z wybranymi zdaniami maturalnymi z różnych lat)
Paweł Libner,Gerard Stefaniak- Geografia od A do Z
Roman Domachowski, Grażyna Młynarczyk, Ewa Pelle- zadania maturalne z płytą (bardzo mało zadań jej w niej rozwiązanych ponieważ przez przypadek kupiłam dwie)
Mapki Państw wraz z krótkim opisem państw.
Oraz całą teczkę kserówek z rozwiązanymi zadaniami z korepetycji.

Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę o kontakt e-mail.
Sylwia.helle@gmail.com

Ps. proponuję również korepetycje on-line. mam bardzo dużą wiedzę z zakresu geografii, jestem studentką ochrony środowiska.
04-02-2013 16:39
karski1 Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 12
Matura podstawowa z geografii jest bardzo prosta, stąd wiele osób właśnie ją wybiera jako dodatkowy przedmiot. Od siebie dodam, że jeśli ktoś z Was jest zainteresowany tym, jaka lektura będzie na maturze 2013 z polskiego to zapraszam na forum tutaj: http://pwsz-tarnow.edu.pl/Jaka-lektura-m...olskiego-t Smile

Studenci też tam typują matury które mogą się pojawić w maju 2013.

Serdecznie zapraszam na moją stronę. Polecam serdecznie najlepszej jakości zewnętrzne, drewniane drzwi zewnętrzne które nie dość, że dodadzą uroku Państwa domu, to zapewnią Wam najwyższe bezpieczeństwo.
11-02-2013 12:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!