Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stosunki międzynarodowe czy geomonitoring?
Autor Wiadomość
EopPiotrek Offline
Uczeń

Ilość postów: 28
Reputacja: 0
Stosunki międzynarodowe czy geomonitoring?
Witajcie!
Dostałem się na pierwszy rok stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Aczkolwiek cały czas ciągnie mnie na geomonitoring. Fascynuje mnie geografia fizyczna, zjawiska które tam zachodzą, nie mogę doczekać się filmu "Epicentrum" bo pokazuje to, co najbardziej chciałbym robić. Z drugiej strony ciągnie mnie też do problemów społecznych, administracji państwowej czy polityki. Nawet matura z wosu poszła mi nieco lepiej (70) niż z geografii (67).
Problemem w tym wszystkim jest to, że nie przepadam za Łodzią, to miasto ma złą renomę, mówi się że jest bardzo niebezpieczne. Całe życie ciągnęło mnie do Warszawy, nie wiem, chyba ze względu na to, że to stolica.
Atutem pójścia do Łodzi, jest fakt, iż ja przez całe liceum miałem jeden główny problem - geografia czy biologia? Kochałem oba przedmioty, ostatecznie postawiłem na geografię, ale na Uniwersytecie Łódzkim mógłbym studiować biologię jako drugi kierunek, dzięki czemu znałbym się na obu moich ulubionych dziedzinach. Co sądzicie o takim połączeniu? Geomonitoring + biologia? Jeżeli chodzi o specjalizacje, po geomonitoringu chciałbym iść na klimatologię i ochronę atmosfery, a na biologii z czymś związanym z laboratorium, może biologia eksperymentalna, biofizyka....

To dla mnie ogromnie trudna decyzja, zdanie zmieniam codziennie. Bardzo proszę Was o pomoc, jaki jest Wasz punkt widzenia odnośnie tych dwóch kierunków?
Dziękuję za pomoc! Smile
07-08-2014 14:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
qmate Offline
Student

Ilość postów: 625
Reputacja: 19
RE: Stosunki międzynarodowe czy geomonitoring?
Nie wiem czy na pierwszym roku zaczynanie dwóch kierunków jest dobrym pomysłem...

Cytat:Problemem w tym wszystkim jest to, że nie przepadam za Łodzią, to miasto ma złą renomę, mówi się że jest bardzo niebezpieczne.

Może kilkanaście lat temu tak było, ale teraz Łódź raczej nie wyróżnia się z innych miast w kwestii bezpieczeństwa ani na plus ani na minus. A już z pewnością przesadą jest stwierdzenie "bardzo" niebezpieczne. To wcale nie jest tak, że po ulicach chodzą stadami dresiarze albo stoją w co drugiej bramie. Miasto w ostatnich latach zmienia się na lepsze: remont Piotrkowskiej, budowa Nowego Centrum (jedne z największych tego typu przedsięwzięć w Europie), przebudowa trasy W-Z, remonty kamienic w ramach programu Mia100 Kamienic, organizacja Mistrzostw Świata w Siatkówce, budowa obwodnic, budowa Trasy Górna ...
07-08-2014 23:11
Piotrq10 Offline
Licealista

Ilość postów: 119
Takie decyzje są niezwykle trudne i dlatego uważam, że jeżeli ktoś nie jest pewny, to dużo mniejszą krzywdę sobie wyrządzi odpoczywając jeden rok od uniwersytetu.

Na UW studiuję kierunek baardzo zbliżony do Twojego. Powiedziałbym, że SM jest subdyscypliną mojej dyscypliny, ale pewnie studenci z Żurawiej się obrażą Wink. Nie chodzi jednak o to. Na początku było nas 150 osób, teraz (po roku) ok. 70, a przypuszczam, że po kampanii wrześniowej będzie nas jeszcze mniej. Bynajmniej nie chodzi tu o super wysokie wymagania, ale o to, że wiele ludzi nie podejmuje racjonalnych decyzji, a kieruje się owczym pędem "bo wszyscy muszą iść na studia (mit nr 1)" oraz "na studia trzeba iść natychmiast po szkole średniej". Rozczarowanie nadeszło dość szybko, bo okazało się, że na studia poszli albo tylko z w.w. powodów, albo mieli wypaczony obraz studiowania. Kończyło się tym, że brakło motywacji do czytania kolejnych, czasami setek stron na zajęcia lub przygotowania się do egzaminu, który obejmował potężną ilość informacji. Wybór kierunku na podstawie zainteresowań jest jak najbardziej słuszny, ale trzeba pamiętać, że nasze zainteresowania musimy skonfrontować z programem studiów, opisem przedmiotów w USOS-ie, jak da radę opinią studentów itd. Jak się to zrobi, to trzeba się zastanowić, czy faktycznie damy radę przez to przejść (to, że ktoś lubi obejrzeć serwis informacyjny i przeczytać "Politykę" nie oznacza, że przejdzie przez młyn kilkunastu przedmiotów z zakresu nauki o polityce)

Wielu, jak już wspomniałem, rezygnowało i w istocie traciło rok. Część tak jak Ty, nie była pewna, co chce robić i męcząc się kilka miesięcy żegnała potem UW. Alternatywą jest zrobienie sobie rocznej przerwy, w trakcie której można robić szereg różnych rzeczy (praca, kursy językowe, praktyki, wolontariat w np. EVS), a potem podjąć świadomą decyzję. Lepiej zacząć studia rok później z pewną ilością dodatkowych pieniędzy w kieszeni, lepszą znajomością języka lub doświadczeniem pobytu na zagranicznym wolontariacie niż zaczynać je ze świadomością tego, że za rok będę w tym samym miejscu bogatszy jednie o doświadczenie źle wybranego kierunku.

Tyle z mojej strony.

PS Taka ciekawostka. Na praktyki do MSZ częściej dostają się studenci politologii niż sm.
07-08-2014 23:47
EopPiotrek Offline
Uczeń

Qmate: drugi kierunek chciałbym zacząć na drugim lub trzecim roku Smile
Piotrq10: Dla mnie robienie sobie rocznej przerwy nie ma sensu. Skoro przez 3 lata liceum nie mogłem się zdecydować w jakim kierunku iść, czy chociaż nawet co zdawać na maturze, to ten rok w niczym mi nie pomoże. Moim problemem jest to, że chciałbym mieć zarówno wykształcenie humanistyczne, geograficzne jak i biologiczne. Natomiast jeżeli chodzi o pracę, praca w organizacji międzynarodowej, w mediach czy w administracji publicznej, praca badawcza na stacji meteorologicznej, w IMGW, w Centrum Zarządzania Kryzysowego lub w innej instytucji zajmującej się chociażby ochroną lub monitoringiem środowiska, i w końcu praca w laboratorium, w szczególności mikrobiologicznym - to wszystko bardzo mi się podoba, i nie jestem w stanie dojść do wniosku, co podoba mi się najbardziej.
Czy nie orientujecie się, jak to jest z pracą dla kogoś po geografii lub biologii za granicą? Z językiem angielskim oczywiście.

Mam jeszcze takie pytanie - czy wiecie może coś o losach studentów geografii? Fajnie by było wiedzieć też coś o studentach geomonitoringu, ale z tego co wiem to dopiero w tym roku pierwszy rocznik zdobył dyplom licencjata Smile
09-08-2014 12:08
Piotrq10 Offline
Licealista

Jak nie wiesz co studiować i nie chcesz tracić roku, to zrób to, co już sugerowałem. Przejrzyj programy studiów, potem zobacz opisy przedmiotów na USOS-ach, zobacz literaturę i przejrzyj ją sobie (np. poszukaj na pewnym portalu, który za patrona obrał sobie pewnego gryzonia, w księgarniach, bibliotekach etc.). Może wówczas łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Mnie coś takiego pomogło - dość szybko zrezygnowałem z pomysłu studiowania prawa Wink. Ktoś może powiedzieć, że no tak, ale przecież ktoś może Cie zaciekawić wykładem, ciekawie prowadzić ćwiczenia etc. Problem w tym, że lwia część przygody na studiach (przynajmniej społecznych, humanistycznych), to jednak samodzielna praca z tekstem.
09-08-2014 14:52
EopPiotrek Offline
Uczeń

Czytałem ostatnio sporo negatywnych komentarzy na temat ISM. Co Ty możesz mi o tym powiedzieć, jako że studiujesz "obok"? Smile
A jak to jest z perspektywą pracy zarówno po stosunkach jak i geomonitoringu?
09-08-2014 15:41
Piotrq10 Offline
Licealista

Stosunki międzynarodowe to moim zdaniem troszkę sztuczny kierunek, który powinien istnieć dopiero na studiach II stopnia. Jeszcze większą głupotą jest istnienie odrębnego instytutu europeistyki, który też oferuje studia już od I stopnia, ale nieważne.
Studia pierwszego stopnia IMHO powinny być relatywnie ogólne, dlaczego? Otóż człowiek w ciągu tej 3-letniej przygody jest w stanie zdecydować, co mu się podoba, a co nie. Potem podjęcie świadomiej decyzji ws. studiów magisterskich powinno być łatwiejsze, gdyż posiada się pewną szeroką bazę.
Co do samego ISM, to miałem styczność z osobą jego dyrektora, który mnie uczył ekonomii politycznej, ale ciężko na podstawie jednego pracownika naukowego wystawić ocenę całej jednostce, czego się nie podejmuję. W tej materii mogę powiedzieć tyle, że głupotą jest wybieranie kierunków dość specjalistycznych na początku, a zwłaszcza jeżeli nie wie się, co chce się robić (co innego, jak się wie).
Co do pracy po SM. Przypuszczam, że tak jak w większości przypadków liczą się Twoje chęci i pasja. Jeżeli pasjonuje Cię to co robisz, jeżeli się tym interesujesz, to IMHO połowa sukcesu. W przypadku nauk społecznych, a konkretniej - pracy w obszarach zbliżonych - to z pewnością dochodzi ciężka praca. Wysiłek nie tylko związany z kierunkiem studiów, ale także inne rzeczy. Przypuszczam, że w przypadku SM będzie to znajomość językÓW obcych. Powiedzmy sobie szczerze, że znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym nie zrobi na nikim wielkiego wrażenia. Staje się powoli standardem, że co ciekawsze firmy, instytucje wymagają nie tylko angielskiego na poziomie zaawansowanym, ale często dochodzi do tego drugi język - niemiecki, rosyjski - na poziomie co najmniej średnio-zaawansowanym wyższym (B2). Rzecz jasna warto być aktywnym we wszelkiej maści organizacjach studenckich, kołach naukowych itd. Do tego rzecz jasna wspomniane praktyki. Czy to zagwarantuje sukces? Na pewno nie, ale może do niego przybliżyć.
09-08-2014 16:11
EopPiotrek Offline
Uczeń

A co Twoim zdaniem jest bardziej przyszłościowe: geomonitoring czy stosunki międzynarodowe?
Chciałem się też zapytać ogólnie o UW - czy to prawda, że ich dyplom jest chętniej widziany przez potencjalnych pracodawców niż np. dyplom z Uniwersytetu Łódzkiego?
09-08-2014 19:11
nadjeżda Offline
Nieobecny

Ilość postów: 5
A ja mam takie pytanko - gdzie oprócz Warszawy można studiować geomonitoring? Szukałam w Internecie, ale nie wiem, czy nie przeoczyłam czegoś... Najlepiej też, żeby była to uczelnia, która daje szansę studiowania za granicą. Generalnie widzę, jak wiele moich starszych znajomych ma dziś problem ze znalezieniem pracy po studiach, a znalazłam ciekawy artykuł, z którego wynika, że osoby studiujące za granicą, lepiej odnajdują się na rynku pracy. Jeśli chcecie, przeczytajcie sobie: http://www.praca-chrzanow.info/porady-dl...ezrobociem. Ponoć stopa bezrobocia jest niższa wśród tych osób aż o 23%, co naprawdę było dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Nie wiedziałam, że może to robić aż taką różnicę i wiem teraz na pewno, że jakiekolwiek studia wybiorą, na pewno będzie to uczelnia, która oferuje wyjazdy zagraniczne w ramach programów wymiany studentów.
04-11-2014 07:42
qmate Offline
Student

Ilość postów: 625
Reputacja: 19
W Łodzi jest geomonitoring
04-11-2014 20:16
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!