Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 8 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
XXXVII Olimpiada Geograficzna
Autor Wiadomość
pisk35 Offline
Doktor hab.

Ilość postów: 1 115
Reputacja: 11
RE: XXXVII Olimpiada Geograficzna
a tu znowu narzekanie ze nie chce sie pisac prac....sukces to przede wszystkim praca praca i jeszcze raz praca....wiadomo ze chciało by sie po najmniejszej linii oporu ale rzadko sie to zdarza...moim zdaniem sprawiedliwie ze usuneli te przywileje, bo dlaczego ze wzgledu na sukces w zaeszłym roku mam miec zagwaranotwne miejsce w II etapie...to tak jakby placono stypendium naukowe za dobre wyniki z zeszłego roku...

Geomania...niektórych już złapało:D
17-06-2010 17:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
syl0992 Offline
Student

Ilość postów: 251
Reputacja: 3
Pierwsza reakcja, to zaskoczenie i dlatego to narzekanie się zapewne pojawiło, teraz już się na to inaczej patrzy, a bynajmniej mi się już odwidziałoSmile Tylko jedno co mogli by chociaz przywrócić, to są tematy na postery, które funkcjonowały przez parę sezonówSmile I wtedy byłabym już całkiem zadowolonaSmile

"Remember that tomorrow comes after the dark":)
17-06-2010 19:40
anai Offline
Uczeń

Ilość postów: 28
Reputacja: 0
"...to tak jakby placono stypendium naukowe za dobre wyniki z zeszłego roku..."

A jak płacą? za wyniki z przyszłego roku? Smile)
Myślałam że nagrody (tu np w postaci zwolnienia z pisania pracy) są za już dokonane osiągnięcia

Pozdrawiam, anai
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-06-2010 20:09 przez anai. Edit Reason: )
17-06-2010 20:07
erno1993 Offline
Licealista

Ilość postów: 100
Pisk wszyscy są źli bo zmienili zasady po tegorocznej olimpiadzie, gdyby ludzie wiedzieli o tym już
np. przed etapem ustnym jak będzie to nikt by nie rozpaczał. Ale trudno kiedyś mi mówiono, że prawo nie działa wstecz tym razem zadziałało więc nie dziw się rozgoryczeniu. To tak jak ktoś by komuś dał ciastko i je zabrał, Polacy tego nie znoszą stąd przysłowie o ludziach robiących takie życiu: Kto daje i odbiera...
Ja dawno się z tym pogodziłem, ale chcę uczestniczyć w olimpiadzie bo mi się podoba, choć jak ty to często mawiasz to zabieranie miejsc innym. Ta decyzja mimo wszystko obniży poziom olimpiady, bo są w Polsce ludzie, którzy są świetni, a mając już tytuł finalisty, bądź laureata nie staną do pisania pracy z natłoku innych zajęć lub chęci robienia czegoś innego. To budzi mój niepokój bo po co jest olimpiada po to żeby wyłonić najlepszych licealnych geografów, a nie ludzi którym podpasuje temat pracy a z geo mają niewiele wspólnego.

I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką.
17-06-2010 20:30
pisk35 Offline
Doktor hab.

anai dobrze wiesz o co mi chodzi...ale czemu na starcie nie wszyscy maja byc równi..tylko dlatego ze w poprzedniej edycji zostali laureatami....poza tym jak ktoś jest dobry to udowoni to w równej rywalizacji, bo piszac prace musisz sie wykazac tez jakas wiedza...a poza tym to jesli ktos jest ZDETERMINOWANY to da rade pogodzic wiele rzeczy ze soba...
dam lepsze porownanie...czemu np Usain Bolt musi przejsc eliminacje, pólfinal aby móc wystapic w finale, choc wszyscy wiedza ze do finalu dojdzie....

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-06-2010 21:13 przez pisk35. Edit Reason: )
17-06-2010 21:07
viola110 Offline
Student

Ilość postów: 305
Przywileje nie były wyłączną cechą olimpiady geograficznej, mam wrażenie że ogin próbuje "ściągać" wzorce z olimpiady biologicznej. Tam też w pierwszym etapie trzeba wykonać tak jak u nas pracę badawczą i musi ją ocenić nauczyciel. Ale po ocenie komitetu okręgowego są przywileje!!! Jeśli praca ma 40-50 pkt to uczeń może startować dowolną ilość razy, 30-39 może startować dwukrotnie a jak mniej niż 30 pkt to pisze pracę od nowa.

Pozdrawiam, viola110
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-06-2010 21:34 przez viola110. Edit Reason: )
17-06-2010 21:33
syl0992 Offline
Student

Tylko, ze szczerze mówiąc z pracą nic nigdy nie wiadomo...czasami jest tak, a był taki przykład u nas w szkole, że ktoś może być świetny z geo, napisać prace, też jak to się wszystkim włącznie z nauczycielem wydawało-bardzo dobrze, i się wcale nie dostać, mimo tego, że praca była na prawde wyczerpująca... i czasami ktoś kto jest dobry nie dostanie sie na II etap, mimo tego, że wiedze ma dużą i wtedy szansa idzie sobie w siną dal...bo ocenianie prac pisemnych, zawsze mi się wydawało w pewnym stopniu niesprawiedliwe, bo każdy egzaminator pewne rzeczy ocenił by inaczej... Nie wiem czemu, ale ja bym była np za wprowadzeniem I etapu w formie testowej, tak jak to jest np. w gimnazjum i wtedy dopiero chyba wszyscy mieli by równe szanse na starcie...

Ale pewnie patrzymy na to trochę nieobiektywnie, a inaczej by było gdyby podczas II etapu olimpiady była mowa o tym, że zniosą te przywileje...

17-06-2010 21:44
pisk35 Offline
Doktor hab.

tak samo ja Usain Bolt moze sie potknąc podczas eliminacji i nie dostac sie do finału (tak to juz jest) - ja szczerze nie spotkalem sie z przypadkiem ze ktos naprawde dobry by sie nie dostal przez prace...

17-06-2010 21:54
anai Offline
Uczeń

Ilość postów: 28
Wszystko się niby zgadza, ale.....myślę, że sprawa przywilejów związanych z niepisaniem pracy w I et. należy rozpatrzeć w dwóch różnych aspektach. Po pierwsze są tacy co tak jak pisze tu erno1993, prawo nie powinno działać wstecz, a okazuje się że jednak niestety działa, bo przecież jest wielu takich co uzyskało przywilej a jednak skorzystać z niego nie może, bo został on im odebrany.A jeśli został dany, to nie powinno się im go odbierać. A tłumaczenie tym, że został rozpisany nowy przetarg na organizację olimpiady - no cóż, w tamtym roku tak samo było rozpisany przetarg a przywilej jednak działał. Po drugie jest kwestia i to zupełnie całkiem inna, czy taki przywilej w ogóle powinien być czy nie. Można się spierać, dyskutować, ja akurat uważam, że tak, bo gdyby I etap polegał na tych samych czynnościach (test + quiz + odp ustna) co II etap i III, to jak najbardziej (tak jak podany przykład sportu), ale w sytuacji kiedy I etap sprawdza zupełnie coś innego niż et II i III a przy tym zajmuje sporo czasu (choć nie bez pożytku dla rozwoju człowieka) uważam, że można było takie przywileje utrzymać, a zostały wprowadzone zaledwie rok temu Smile. Czyżby po roku obserwacji zjawiska uznano, że to niewłaściwe?
"ja szczerze nie spotkalem sie z przypadkiem ze ktos naprawde dobry by sie nie dostal przez prace... "

A ja się spotkałam. Ocenianie prac nawet najbardziej obiektywne, zawsze zawiera dozę subiektywizmu, niezależnie od woli oceniającego.

Pozdrawiam, anai
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-06-2010 22:02 przez anai. Edit Reason: )
17-06-2010 21:57
pisk35 Offline
Doktor hab.

wydaje mi sie ze ta dyskujsa jest z deka jalowa - nic nie zmienicie juz....a kto czytal ten watek ten trabaTongue

17-06-2010 22:15
syl0992 Offline
Student

Fakt, my już nic nie poradzimy i nic nie zmienimy, a nie ma sensu sobie psuć humorów na tydzień przed wakacjami, kazdy ma swoje racje i jużWink

17-06-2010 22:27
Zing Offline
Licealista

Ilość postów: 179
Reputacja: 1
Pisk, nie dziw się, że podchodzimy do tego emocjonalnie. To jasne, że gdy ktoś się spodziewał zasad ubiegłorocznych i był pewien przywileju, a nagle dowie się (tak jak my w kwietniu), że musi startować w I etapie, to czuje się tak jakby... oszukany?

Ja się już z tym pogodziłem, w tym roku spróbuję na OG sprowadzić ze szkoły sporą reprezentację :]. A jak chęci wystarczy, to i za dwa lata wystartuję Tongue
Cytat:a poza tym to jesli ktos jest ZDETERMINOWANY to da rade pogodzic wiele rzeczy ze soba...
Cóż, rzeczywiście musiałem być zdeterminowany, skoro przez 3 tygodnie zarywałem noce by zdążyć z napisaniem pracy Big Grin
Cytat:ja szczerze nie spotkalem sie z przypadkiem ze ktos naprawde dobry by sie nie dostal przez prace...
Cóż, kilka lat temu chłopak z konkurencyjnej szkoły był chyba laureatem VI miejsca, a w następnym roku jego praca nie przeszła.

Z innej beczki - jakiś czas temu odbierałem prace dla szkoły. Przyjrzałem się wówczas punktacji. Jak wytłumaczyć, że oceny tej samej pracy przez dwóch recenzentów różniły się nawet o 20%? Zresztą, przeglądając oceny z innych komitetów też miałem wątpliwości co do obiektywności ocen. 100% za pracę?!
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-06-2010 22:58 przez Zing. Edit Reason: )
17-06-2010 22:56
syl0992 Offline
Student

No więc, tak jak już było powiedziane... nigdy nie ma pełnego obiektywizmu w ocenianiu prac pisemnych... a po drugie, nie każdy kto jest dobry z geo, musi być też dobry z polskiego, a w pisaniu prac jest też wykorzystywana umiejetność pisania prac pisemnych, co prawda pod kątem naukowym, ale jednakSmile

Ale dobra, narazie cieszmy się nadchodzącymi wakacjamiBig Grin

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-06-2010 11:12 przez syl0992. Edit Reason: )
18-06-2010 13:15
pisk35 Offline
Doktor hab.

ale kazdy ktos startuje w olimpiadzie mysli o studiach a tam musi napisac prace maisterska ( o wiele pracochlonniejsza niz te prace na OGIN) i niestety nawet najlepsze wyniki nas z jej pisania nie zwolnia

18-06-2010 18:55
celiyan77 Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 15
Reputacja: 1
zmieniając odrobinę temat, w wytycznych do każdej pracy jest mowa o metodach badawczych... więc większosć danych trzeba sprawdzić i zmierzyć samemu, a mniej polegać na gotowych już opracowaniach?
19-06-2010 17:34
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!