Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Wątek zamknięty 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiany na maturze od 2015
Autor Wiadomość
qmate Offline
Student

Ilość postów: 625
Reputacja: 19
Zmiany na maturze od 2015
Zainteresowani pewnie wiedzą, że od roku 2015 egzaminy maturalne będą zmienione, co wynika m.in. z nowej podstawy programowej, która wprowadzona została do szkół ponadgimnazjalnych od roku szkolnego 2012/2013.

CKE udostępniła informatory o maturze 2015.

Podaję link do informatora o maturze z geografii od roku 2015 wraz z przykładowymi zadaniami.
http://www.cke.edu.pl/files/file/Matura-...grafia.pdf

Na pierwszy rzut oka zadania rzeczywiście wymagają więcej myślenia niż wiedzy encyklopedycznej, co zresztą było celem nowej podstawy.

Z geografii, podobnie jak z chemii, biologii, fizyki czy historii zdawać będzie można wyłącznie na poziomie rozszerzonym . W arkuszu będzie więcej zadań - około 50 (dotychczas ok. 35).

Nie będzie już "Standardów wymagań egzaminacyjnych". Lista umiejętności i wiedzy sprawdzanej na maturze jest identyczna z podstawą programową.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-07-2013 18:11 przez qmate. Edit Reason: )
18-07-2013 18:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika
anilana Offline
Student

Ilość postów: 624
Reputacja: 16
RE: Zmiany na maturze od 2015
Zgadza się. Qmate a widziałeś nową podstawę? Wbrew pozorom nie ma tam wielu rzeczy. Z jednej strony jest mniej materiału z drugiej jest dużo pytań zamkniętych za jeden punkt - raz się pomylisz na np 5 możliwości (prawda / fałsz) i już nie masz punktu. Egzamin będzie też trwał dłużej (3 godziny) ale będzie miał o ok 15 zadań więcej - to naprawdę dużo jak na dodatkowe 0,5 godziny. Wnioskuję stąd że będzie mniej pytań otwartych (swobodnej wypowiedzi) ale to się dopiero okaże. No i mimo wiekszej ilości godzin w klasie rozszerzonej to rozszerzenie trwa tylko 1,5 roku - chyba że matura będzie w czerwcu a nie maju. Cały materiał trzeba opanować w klasie 2 i 3, nie będzie fakultetów, a jak opuścisz tydzień szkoły to stracisz od 4-8 godzin lekcji z danego przedmiotu. Trzeba przerobić z geo trzy duże podręczniki przez drugą i trzecia klasę (Całą geo fizyczną, geo ekonomiczną i geo Polski). Nadal tego nie widzę no ale zobaczymy od września

Pozdrawiam, Anula
16-08-2013 11:12
worry Offline
Nieobecny

Ilość postów: 0
Reputacja: 0
Z polskiego ma być coraz gorzej, niestety... będzie kiepsko.

Pozdrawiam, Adam
Witam Was tutaj gorąco :)
16-08-2013 13:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
qmate Offline
Student

Ilość postów: 625
Reputacja: 19
Z tym, że czasu jest mało na przerobienie materiału masz Anilana rację. Został mi rok studiów a potem praca w (mam nadzieję) szkole, liceum. Ciekaw jestem czy da się jakoś zwiększyć liczbę godzin, np. do 5 w drugiej i 5 w trzeciej klasie. Ostatnio widziałem stronę jednego ze stołecznych liceów (niestety nie pamiętam którego, później może znajdę), gdzie mieli aż 7 godzin geografii w klasie 2 i aż 6 w klasie trzeciej.

Nową podstawę widziałem i nawet przejrzałem dość dokładnie. Zaskakujące, że brakuje często tam bardzo podstawowych rzeczy, jak np. budowy atmosfery (nie widzę tego nawet na etapie gimnazjum), chociaż na szczęście to zagadnienie znalazło się w nowych programach nauczania, jakie widziałem. Ogólnie podstawa ta nie jest nazbyt szczegółowa, więc sporo rzeczy można pod nią "podciągnąć". Akurat przykładu jaki podałem wyżej nie potrafię nigdzie podciągnąć, no ostatecznie do punktu 3.1. ale to będzie bardzo naciągane. A Twoim zdaniem czego najbardziej brakuje?

Jakiś już czas temu zakupiłem nawet nowy podręcznik z geo fizycznej do rozszerzenia, jedyny jaki był w księgarni, z Nowej Ery. Muszę powiedzieć, że jest bardzo dobry moim zdaniem, głównie z powodu przejrzystości, układu treści i starannego uporządkowania treści (chociaż niektóre rzeczy poprzerzucałbym do innych działów). Uważam jednak, że często nie wyczerpuje tematu, zagadnienia są nie rzadko mocno okrojone moim zdaniem.

Edit: o już mam szkołę, o której pisałem. 7 godzin geo w klasie 2, 6 w klasie trzeciej a nawet w pierwszej klasie aż 3.
http://www.pawlikowska.edu.pl/kandydaci_klasy.php - klasa lingwistyczno-turystyczna
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-08-2013 22:31 przez qmate. Edit Reason: )
16-08-2013 22:18
matres Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Zaopatrzcie się w dobre atlasy i to powinno wystarczyć Smile Matura podstawowa jest banalna, po gimnazjum średnio-ogarnięta osoba by ją zdała.
21-08-2013 18:22
anilana Offline
Student

Ilość postów: 624
Reputacja: 16
Matres w nowej odsłonie matur ygeo jest tylko na poziomie rozszerzonym

Qmate - wybrałam tę książkę na poziom rozszerzony z kilku względów. Pocieszam się, że rolą nauczyciela nie jest relizacja podręcznika więc zawsze można coś dołożyć problem polega na tym, że naprawdę nie wiem jak zrealizować to co trzeba przez 1,5 roku. Z tych książek które przeglądałam ta na razie wydawała mi sie najbardziej przystępna. W NPP nie ma np budowy wnętrza Ziemi, którą i tak trzeba zrobić żeby wytłumaczyć np teorię tektoniki płyt. Co chwila natykam się na jakiś kwiatek. Co do liczby godzin mam geo w klasie mat-fiz-geo czyli poszerzone są aż trzy przedmioty i trzeba było godziny podzielić - najwięcej na matmę. Nowa siatka godzin jest raczej sztywna - nie można przekroczyć ogólnej liczby godzin na poszerzenie. Mogę mieć więcej geo ale kosztem fizyki lub matmy. Inna sprawa, że przy 7h tygodniowo młodzież naprawdę musi zakuwać... wychodzi że test będzie co tydzień lub dwa. Mnie jednak bardziej martwi fakt że nie ma oparcia w innych przedmiotach - nie można powoływać sie na wiedzę z chemii, biologii lub historii bo oni ich po prostu nie mają. To jak pływanie we mgle.

Pozdrawiam, Anula
24-08-2013 10:22
tetrus Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 13
Dobrze, że zmiany na maturze idą w tym kierunku, aby promować myślenie, a nie bezsensowne wkuwanie regułek i innych wiadomości. W pierwszym odruchu może to przerażać nauczycieli, ale po głębszej analizie z pewnością większość zrozumie cel zmian i łatwo dostosuje nauczanie do nowych wymagań.

http://sanitas.wroclaw.pl/ http://prywatny-detektyw-wroclaw.pl/ torty Wrocław http://jacek-hydraulik.pl/ Dolina Baryczy wczasy
30-08-2013 13:53
juare Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
Z roku na rok coraz trudniejsza ta matura...Aż strach się bać jakbym miała w 2015 roku ją zdawać Smile Strona CKE to obowiązkowa zakładka każdego maturzysty hehe

studiowac.pl-> przewodnik uczniów i studentów po świecie szkół, uczelni i studiów
04-09-2013 20:52
wiktorian96 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 7
No właśnie ja się też boję tego co może być za dwa lata, dlatego chyba przyłożę się w tym roku do olimpiady i zobaczymy co z tego wyjdzie Smile
10-09-2013 09:18
mirellakrk80 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 4
Wydaje mi sie ze z dostaniem sie na studia nie ma teraz wiekszego problemu Big Grin
12-09-2013 23:07
bestoksana2906 Offline
Nieobecny

pamiętajmy że nie papier dziś się liczy , ale to co naprawde potrafimy i możemy zaoferować pracodawcy
16-09-2013 23:17
Menzoo Offline
Nieobecny

Taka zmiana daje możliwość zweryfikowania uczniów pod względem myślenia. Moim zdaniem dobrze, ponieważ wszyscy zawsze uczą nas w szkołach , że mamy wkuwać a nie myśleć , a później wychodzą ludzie po szkole i mają problemy ze znalezieniem pracy , ponieważ nauczyli się rzeczy niepotrzebnych w życiu, a nie potrafią załatwić sprawy w urzędzie bo się boją. Może w końcu zmiana da możliwość odsiania tych , którzy nie zasługują na miano osób z maturą . Ostatnimi czasy matura stała się formalnością bo poziom jest ciągle zaniżany
23-09-2013 17:28
Pandora1 Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 10
Ja się ciesze, że maturę z gegry mam już za sobą Big Grin
23-05-2014 14:40
bobi99 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Najlepiej było za czasów Giertycha, jak osoby, które nie zdały jednego z przedmiotów, a miały w sumie średnią powyżej 30% mogły ubiegać się o przyjęcie na studia.
04-11-2015 14:49
snaakee Offline
Administrator

Ilość postów: 1 691
Reputacja: 5
No tak, tylko to była wyjątkowa sytuacja i to jednorazowa Wink.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
04-11-2015 23:07
Wątek zamknięty 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!